Hotelarze dadzą pracę i mieszkanie Ukraińcom

Darmowe lub znacznie tańsze niż zazwyczaj noclegi, wyżywienie i pomoc rzeczowa – branża turystyczna w Polsce bardzo mocno włączyła się w pomoc ukraińskim uchodźcom.

Publikacja: 22.03.2022 10:32

Hotelarze dadzą pracę i mieszkanie Ukraińcom

Foto: Bloomberg

Jak wynika z raportu platformy Noclegi.pl, hotelarze oferują im również pracę. Bo liczba rezerwacji na wiosnę i lato znów rośnie i wróciła już do poziomu sprzed pandemii. Natomiast ceny są wyższe o 20 proc.

– Postanowiliśmy sprawdzić, w jaki sposób branża zareagowała na obecną sytuację, dlatego przeprowadziliśmy ankietę, rozesłaną do ponad 2000 obiektów – mówi Natalia Jaworska, ekspert Noclegi.pl.

Praktycznie wszyscy wyrazili chęć pomocy uchodźcom. Większość zaoferowała noclegi bezpłatne bądź po znacznie obniżonej cenie. Blisko połowa ankietowanych jest w stanie przyjąć 5-10 osób, a 12 proc. badanych deklaruje przyjęcie nawet większej grupy. – Na ogół właściciele nie chcą w dodatkowy sposób oznaczać w platformie rezerwacyjnej, że świadczą tego typu pomoc, uważając to za nie do końca właściwą formę promocji. Osób potrzebujących pomocy odnajdują współpracując z lokalnymi władzami czy organizacjami pozarządowymi, proszą też o przekazanie ich danych do centrów pomocy uchodźcom – podkreśla Natalia Jaworska.

Czytaj więcej

Polska, Słowacja, Węgry i Rumunia nie proszą Unii o pomoc w przyjmowaniu Ukraińców

Hotelarze proponują też wsparcie w postaci całodziennego wyżywienia czy zapewnienia niezbędnego wyposażenia, pochodzącego z własnych zasobów lub zaprzyjaźnionych dostawców. Najczęściej są to ręczniki, koce, leki czy środki sanitarne. – Na pytanie o inne pomysły na pomoc, najczęściej powtarzającą się odpowiedzią jest zatrudnienie – mówi Natalia Jaworska. Może to być praca tylko w nadchodzącym sezonie, albo też na stałe. Hotelarze dodatkowo proponują potencjalnym pracownikom i ich rodzinom pomoc w nauce języka polskiego.

A pracy w najbliższym sezonie może być w branży sporo, bo liczba rezerwacji na wakacje krajowe rośnie z dnia na dzień. Po chwilowym wstrzymaniu się Polaków od planowania wakacji ze względu na sytuację w Ukrainie, ruch rezerwacyjny wrócił już do poziomu sprzed pandemii. Przy czym w porównaniu z sezonem przed pandemią średnia cena jest wyższa o 20 proc. i wynosi obecnie 86 złotych za osobę.

Na razie najtaniej można wypocząć w Krakowie, gdzie średnia cena rezerwacji wynosi 1001 złotych za pobyt, a średnia cena za osobę to 79 złotych. Najczęściej wybierane wśród turystów są: Zakopane, Kołobrzeg, Gdańsk, Kraków i Władysławowo. W tym ostatnim w tej chwili zapłacimy aż 1749 złotych za rodzinę 4 osobową przy wyjeździe na 5 dni.

Biznes
Nowe unijne dopłaty mogą rozruszać rynek samochodów elektrycznych
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: USA inwestują 500 mld w AI, Orban blokuje sankcje na Rosję
Biznes
500 miliardów dolarów na sztuczną inteligencję
Biznes
Awantura w Radzie Dialogu Społecznego. Rząd zrobi krok w tył?
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Biznes
Dojrzały jak pracownik państwowej zbrojeniówki
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego