Podczas gdy na świecie prezesi firm za główne ryzyko dla uważają najczęściej zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa (85 proc.), to w Polsce na czoło tej listy ryzyk wysuwają się regulacje podatkowe. Są one powodem do niepokoju aż dla dziewięciu na dziesięciu szefów polskich firm – wynika z najnowszego badania CEO Survey firmy PwC, które na początku tego roku objęło ponad 5 tys. top menedżerów w stu krajach, w tym 49 w Polsce.
Polscy prezesi niepokoją się nie tylko zwiększającymi koszty firm regulacjami podatkowymi, na drugim miejscu wśród największych czynników ryzyka w najbliższych 12 miesiącach znalazł się (podobnie jak na całym świecie) niepewny wzrost gospodarczy. Bardziej oswojona już dzisiaj pandemia została teraz uznana za trzecie co do ważności zagrożenie.
Ryzyko związane z niepewnością wzrostu gospodarczego widać również w przewidywaniach szefów firm dotyczących rozwoju ich biznesów i globalnej gospodarki. Tradycyjnie, zarówno w Polsce, jak i na świecie, prezesi lepiej oceniają perspektywy swoich przedsiębiorstw niż całej gospodarki, choć u nas te globalne przewidywania są bardziej pesymistyczne. Tylko nieco ponad połowa polskich top menedżerów liczy w najbliższych miesiącach na wzrost na świecie, podczas gdy wśród ogółu badanych 76 proc. przewiduje odbicie gospodarcze.
Dużo lepiej polscy prezesi oceniają perspektywy swoich firm- 76 proc. spodziewa się wzrostu przychodów w perspektywie 12 miesięcy. - To oznacza, że mimo zmienionych i nadal trudnych warunków polskie firmy znalazły sposób na rozwój biznesu, czego potwierdzeniem jest chociażby w części firm przyspieszenie procesów transformacji cyfrowej czy znakomite wyniki eksportu- mówi Adam Krasoń, prezes PwC w Polsce.
Wzrost przychodów powinien przełożyć się na większe zyski, bo w najbliższych 12 miesiącach szefowie – zarówno wszyscy badani na świecie (77 proc.), jak i prezesi w Polsce (69 proc.) zamierzają skupić się na szukaniu efektywności operacyjnej.