Białoruś ograniczyła dostawy ropy do Polski. Jesteśmy przygotowani

Nieplanowane prace remontowe obniżyły import surowca rurociągiem Przyjaźń. Wkrótce dostawy powinny wrócić do normy. Co ważne, jesteśmy przygotowani na takie sytuacje.

Publikacja: 17.11.2021 21:00

Rurociągiem Przyjaźń dostarczana jest ropa naftowa  m.in. do polskich i niemieckich rafinerii.

Rurociągiem Przyjaźń dostarczana jest ropa naftowa m.in. do polskich i niemieckich rafinerii.

Foto: Shutterstock

Dostawy ropy naftowej do Polski z kierunku białoruskiego, realizowane rurociągiem Przyjaźń, po raz kolejny zostały zakłócone. Pierwszy informacje na ten temat podał Transnieft, rosyjskie przedsiębiorstwo państwowe zarządzające największą na świecie siecią ropociągów. Według Igora Demina, doradcy prezesa Transnieftu, Białoruś przestała przesyłać ropę do Polski z powodu „nieplanowanej konserwacji" instalacji, która ma potrwać trzy dni.

PERN, do którego należy polski odcinek rurociągu Przyjaźń, podał z kolei, że informację o nieplanowanych pracach remontowych na odcinku Unecha–Mozyr po stronie białoruskiej otrzymał od Transnieftu. Wynika z nich, że transport ropy do Polski i Niemiec ma być jedynie nieznacznie zmniejszony do 18 listopada, do godz. 10. O ile konkretnie i od kiedy dokładnie jest zmniejszony – operatorzy Przyjaźni nie informują. Zgodnie za to stwierdzają, że miesięczny przesył surowca będzie zrealizowany w myśl pierwotnych założeń.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Biznes
Gigant doradztwa coraz bliżej ugody wartej 600 mln dol. Miał przyczynić się do epidemii opioidów
KONFLIKTY ZBROJNE
Amerykańskie rakiety nie przyniosą przełomu
Biznes
Foxconn chce inwestować w Polsce. Tajwańska firma szuka okazji
Biznes
Amerykanie reagują na uszkodzenia podmorskich kabli internetowych
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes
Polska AI podbiła Dolinę Krzemową