19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 07:51 Publikacja: 12.10.2021 13:54
Foto: shutterstock
Tradycyjnie towarzyszące dwudniowym targom spotkania ekspertów i seminaria dały obraz sytuacji w branży meblowej ważnej dla polskiego eksportu (wartość zagranicznej sprzedaży domowych sprzętów to ok. 12,5 mld dol. rocznie). Choć podczas 15. już edycji łódzkiej imprezy wiele mówiono o problemach związanych z pandemią, których konsekwencją był zwłaszcza gwałtowny wzrost kosztów materiałów i komponentów, to sporo uwagi poświęcono przyszłości i nowym trendom wymuszonym przez przeciągający się covidowy kryzys.
Nowe technologie, handel, medycyna i przemysł – to branże , które na celowniku mają inwestorzy. Aktywności transakcyjnej sprzyja ożywienie gospodarcze i spadający koszt pieniądza. Które spółki w Polsce mogą zmienić właściciela?
Jest wtorek, 14 stycznia – na codzienny podcast „Rzeczpospolitej” o gospodarce „Twój Biznes” zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dziś porozmawiamy o rekordowych zmianach na stanowiskach prezesów spółek z udziałem Skarbu Państwa, naciskach Francji w kwestii zakupów zbrojeniowych, tajnym budżecie wojennym Kremla oraz historycznej nadwyżce handlowej Chin.
PKO BP, Pekao, Orlen i KGHM powołały do rad nadzorczych niezależnych członków, którzy reprezentować będą akcjonariuszy mniejszościowych. Z inicjatywą wystąpiły Otwarte Fundusze Emerytalne. Czy to początek długofalowych, pozytywnych zmian?
W ramach mechanizmu tzw. Funduszu Sztucznej Inteligencji odblokowane zostanie finansowanie pierwszych w bieżącym roku projektów. Czy zastrzyk ten będzie wystarczający, by Polska liczyła się międzynarodowej arenie AI?
Transformacja jest niezbędna, ale musi być przeprowadzona w sposób odpowiedzialny. Powinna uwzględniać kwestie związane z bezpieczeństwem dostaw energii, jak również z bezpieczeństwem sektora przemysłowego czy transportowego oraz bezpieczeństwem finansowym grupy.
Miniony rok był dla meblowej branży najsłabszy od dwóch dekad. Mimo to, z przychodami 94 mld zł, udało się nam utrzymać pozycję lidera produkcji w Europie.
Fabryka Klose w Nowem nie dała rady pandemii i wojnie w Ukrainie. Produkty upadającego zakładu licytować będzie Urząd Skarbowy w Świeciu.
Nowe zasady sprzedaży drewna mają chronić zyski Lasów Państwowych. Interesy producentów mebli i innych branż zignorowano – twierdzą przedsiębiorcy.
Nastroje niemieckich eksporterów wyraźnie słabną. Oczekują oni spadku zagranicznej sprzedaży na wszystkich kluczowych rynkach.
Spektakularna zapaść grozi polskim producentom płyt meblowych. Ceny drewna poszybowały, ciosem dla branży będą też zabójcze koszty energii.
Producenci mebli alarmują: branża, która w minionej dekadzie uosabiała imponujący sukces polskich producentów w ostatnich miesiącach traci grunt pod stopami. Przedsiębiorcy mówią o groźbie zapaści w biznesie i proszą premiera o pomoc.
Jeśli nie uda się zatrzymać wzrostu cen surowca, pracę może stracić 100 tys. osób – jedna czwarta wszystkich zatrudnionych w drzewnej branży.
Zawsze o tej porze popyt na domowe sprzęty był słabszy, ale tym razem spadki są większe i gorsze wydają się też perspektywy biznesu, który przychody czerpie głównie z zagranicznej sprzedaży.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas