Kuba zezwala na zakładanie małych i średnich prywatnych firm

Komunistyczny rząd Kuby zezwolił na zakładanie małych i średnich prywatnych firm. To wynik masowych protestów antyrządowych w zeszłym miesiącu.

Aktualizacja: 08.08.2021 16:15 Publikacja: 08.08.2021 15:33

Hawana

Hawana

Foto: Bloomberg

ula

Zgodnie z nowymi przepisami będą mogły powstawać prywatne przedsiębiorstwa zatrudniające do 100 pracowników.

Prezydent Miguel Díaz-Canel poinformował, że Kuba podejmuje zdecydowane kroki w celu aktualizacji swojego modelu gospodarczego.

Krytycy twierdzą, że plany rządu przyspieszyły z powodu lipcowych protestów, kiedy to tysiące ludzi narzekało na ruinę gospodarczą kraju, domagało się zmian politycznych i narzekało na to w jaki sposób władze radzą sobie z pandemia koronawirusa na wyspie.

Podczas demonstranci, które miały miejsce w całym kraju, aresztowano dziesiątki osób, a co najmniej jeden mężczyzna zginął podczas zamieszek.

Decyzja o zezwoleniu na działalność prywatnych firm jest postrzegana jako poważna zmiana w polityce rządu na Kubie, gdzie przedsiębiorstwa państwowe są normą.

Protesty wybuchły podczas kolejnego, poważnego kryzysu ekonomicznego na wyspie.

W lipcu władze poinformowały, że pozwolą podróżnym przybywającym do kraju na wwożenie żywności, lekarstw i innych niezbędnych rzeczy bez płacenia ceł importowych. Według BBC to reakcja na apele, by znieść cła importowe, co może do pewnego stopnia pomóc na niedobory leków i żywności. Kubańska gospodarka, która w dużej mierze opiera się na turystyce, mocno ucierpiała podczas pandemii koronawirusa, kiedy ruch turystyczny został praktycznie wstrzymany.

Cukier, który jest w większości eksportowany, jest kolejnym kluczowym źródłem dochodów Kuby. Ale tegoroczne zbiory były znacznie gorsze niż oczekiwano. W rezultacie rządowe rezerwy walutowe są praktycznie wyczerpane, co oznacza, że nie może on kupować importowanych towarów w celu uzupełnienia niedoborów, tak jak robiłby to normalnie.

Tymczasem rząd w Hawanie obwinia Stany Zjednoczone i ich sankcje gospodarcze za protesty i problemy ekonomiczne Kuby.

Biznes
Kolejny koncern zbrojeniowy z Unii będzie produkował na Ukrainie
Biznes
Gdzie wyrzucić woreczek po ryżu? Wiele osób popełnia ten sam błąd
Biznes
Trump pozbywa się papierowych słomek. To (częściowo) dobra decyzja, mówią ekolodzy
Biznes
TikTok powraca do sklepów z aplikacjami Apple i Google w USA
Biznes
Kto dostarczy okręty dla Polski, nowe cła USA i zmiany w programie mieszkaniowym