Rosjanie i Niemcy znów razem

Rosja i Niemcy zakładają wspólną agencję energetyczną. Zarobi na tym m.in. Siemens.

Publikacja: 03.02.2009 03:03

O utworzeniu agencji poinformował wczoraj minister energetyki Rosji Siergiej Szmatko, a prezentacja koncepcji działania instytucji odbędzie się w środę w Berlinie. Niemieckim partnerem rządowym Rosjan jest Niemiecka Agencja Energetyczna (DENA).

– Osiągnięcie większej efektywności rosyjskiej energetyki to jeden z kluczowych elementów stabilnego rozwoju kraju. Dziś w Rosji mamy wszelkie warunki do wykorzystania istniejącego potencjału energetycznego szacowanego na 380 mln ton umownego paliwa – wyjaśnił minister.

To paliwo to ropa, gaz, węgiel, ale także ogromne zasoby odnawialnych źródeł energii: wiatru, biomasy, biogazu oraz największe zasoby wodne na świecie. Dziś do produkcji prądu i ciepła Rosjanie wykorzystują ze źródeł odnawialnych jedynie wodę. Ale elektrownie wodne są przestarzałe, energochłonne i szkodzące środowisku naturalnemu jak cała rosyjska energetyka.

[wyimek]380 mln ton to szacunkowa wielkość rosyjskich zasobów energetycznych [/wyimek]

Gdy na początku 2008 r. Finowie z koncernu Fortum kupili od państwa spółkę energetyczną TGK-1, szacowali, że na jej dostosowanie do norm europejskich muszą wydać 2,2 mld euro. Pieniądze potrzebne były na modernizację pięciu elektrociepłowni Sankt Petersburga, z których jedna została wybudowana w czasach carskich, a inna w latach 20. XX w. Także największa, położona na Uralu, na terenach wydobycia gazu i ropy, firma energetyczna Rosji TGK-10 stosuje przestarzałe i szkodliwe technologie.

Rosyjsko-niemiecka agencja energetyczna ma się zająć opracowaniem i zastosowaniem energooszczędnych rozwiązań w rosyjskich elektrowniach. Poligonem doświadczalnym będzie Jekaterynburg. Porozumienie w tej sprawie podpisali w poniedziałek z rosyjskim ministrem energetyki władze miasta oraz Peter Lösher, prezydent Siemens AG.

Koncern dostarczy miastu urządzenia do modernizacji i będzie uczestniczył w pracach badawczych nad wykorzystaniem zielonej energii. Niemcy będą szkolić rosyjskich specjalistów ds. technologii energooszczędnych oraz energii odnawialnej. – W projekcie wezmą udział największe koncerny Rosji i Niemiec – zapewnił minister Szmatko.

Biznes
Liczne biznesy Dmitrija Miedwiediewa. Gigantyczna posiadłość ukryta nad Wołgą
Biznes
Zespół Brzoski od czerwca bez Brzoski. Przedsiębiorca odchodzi z zespołu ds. deregulacji
Biznes
Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta: do KPRM trafiła ocena skutków regulacji
Biznes
Inpost przejmuje brytyjską spółkę. Meloni w Białym Domu oczarowuje Trumpa
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Jak deregulacja może pomóc firmom? Ich oczekiwania sprawdził PIE