Zamieszanie wokół Kowykty

Koncern podpisał dziś umowę kupna-sprzedaży majątku spółki Russia Petroleum, w tym praw do Kowykty - największego złoża gazowego Rosji

Publikacja: 09.03.2011 10:51

Zamieszanie wokół Kowykty

Foto: Bloomberg

Gazprom ma teraz miesiąc na zapłacenie ceny, którą zaoferował w przetargu na majątek zbankrutowanej spółki. Chodzi o 22,3 mld rubli (788 mln dol.).

Jednak, jak dowiedział się Kommersant, wyniki przetargu nie podobają się rządowi. Szefowie ministerstw energetyki i gospodarki uważają cenę za zawyżoną. Przypominają, że cena startowa w przetargu wynosiła 15 mld rubli, a drugi uczestnik - Wastokgazinwest (należy do państwowego Rosnieftiegazu) zaoferował 15,9 mld rubli.

- Kwota zaoferowana przez Gazprom jest sprzeczna z interesami państwa - miał ocenić minister energetyki Siergiej Szmatko.

Cała transakcja może zostać uznana anulowana, bowiem Gazprom wziął udział w przetargu bez zgody rady nadzorczej, czego wymaga statut spółki. Nie przedstawił też ekonomicznego uzasadnienia zakupu aktywów Russia Petroleum.

Warto przypomnieć, że to Gazprom miał udział w bankructwie należącej do TNK-BP (62 proc.) spółki. Wartość projektu szacowana jest na 20 mld dol., TNK-BP zainwestowało w prace na złożu Kowykta ok. 400 mln dol.

Zgodnie z licencją spółka musiała wydobywać co najmniej 9 mld m

3

gazu rocznie. Nie robiła tego, bo nie miała jak przetransportować gazu do klientów w Chinach. Gazprom - wyłączny operator gazociągów w Rosji - odmawiał Russia Petroleum dostępu do rur. Jednocześnie Aleksiej Miller wielokrotnie zapewniał, że Kowykta go nie interesuje.

Kowykta to złoże leżące 450 km na północ od Irkucka. Kryje w sobie tyle gazu, co całe zasoby Kanady czy Kazachstanu. W ziemi leży tu ponad 2 bln m

Nowy cykl redakcyjny

Rowerowa Koalicja
Rzeczpospolitej

Czytaj więcej

3

gazu i 83 mln ton gazowego kondensatu. Ale może być jeszcze więcej, więc Kowykta zapewniłaby cztery-pięć lat całego krajowego wydobycia.

Dodatkowym atutem jest położenie umożliwiające eksport do krajów Azji i Oceanu Spokojnego. Przede wszystkim do Chin.

Biznes
Firmy chcą inwestować w nowe technologie
Biznes
Jest nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej
Biznes
Blackout w Hiszpanii i Portugalii. Ekonomiści popierają podatek katastralny
Biznes
Świat zbroi się przerażająco szybko. Największe wydatki od zimnej wojny
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Promocyjny
Odkurzacz albo setki złotych premii. Promocje w banku Citi Handlowy