Wzrost wydobycia węgla brunatnego

Ostatnie dane GUS mogą napawać optymizmem. Choć wydobycie węgla brunatnego w polskich kopalniach od kilku lat systematycznie spada, w tym roku jest szansa, że spadkowa tendencja zostanie zatrzymana, a wydobycie roczne ponownie przekroczy 60 mln ton

Publikacja: 28.07.2011 17:33

Wzrost wydobycia węgla brunatnego

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Z danych GUS wynika, że po pierwszym półroczu wydobycie brunatnego paliwa wzrosło o 8,2 proc. Z szacunków „Rz" wynika, że ta tendencja ma szansę utrzymać się do końca roku. Jeśli tak by się stało, wydobycie węgla brunatnego w tym roku wyniesie ok. 60,5 mln ton. Wszystkie kopalnie tego surowca w Polsce odnotowały w pierwszym półroczy wzrost produkcji. Jeśli nie dojdzie do żadnych nieprzewidzianych zdarzeń (jak np. ubiegłoroczna powódź w Bogatyni, gdzie znajduje się kopalnia Turów należąca do PGE) tendencja zwyżkowa powinna się utrzymać.

W kopalniach PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna: Bełchatów i Turów w I półroczu 2011 r. wzrosło wydobycie węgla brunatnego (odpowiednio o 5,4 proc. i o 8 proc.)  w porównaniu do I półrocza 2010 r.

- Jest to efektem zwiększenia zapotrzebowania na energię elektryczną w kraju i zwiększonej produkcji energii w naszych elektrowniach - powiedziała "Rz" Beata Nawrot-Miler, rzeczniczka PGE GiEK.

W kolejnych latach planowany jest dalszy wzrost wydobycia w kopalni Bełchatów. Jak informuje Waldemar Szulc, wiceprezes PGE GiEK, będzie to związane z przekazaniem do eksploatacji nowego bloku energetycznego o mocy 858 MW w pobliskiej elektrowni Bełchatów z grupy PGE.

Jednak o ile rożnie wydobycie w kopalni Turów, to w kolejnych, czyli w okresie 2013-2016 spodziewany jest spadek wydobycia. Powód?

- Będzie to związane z planowanym wyłączeniem najstarszych bloków energetycznych w Elektrowni Turów. Jednak rok 2017 przyniesie kolejny wzrost wydobycia turoszowskiego węgla z uwagi na zakończenie budowy i  oddania do eksploatacji nowego bloku w Elektrowni Turów - tłumaczy Nawrot-Miler.

Wystawione przez skarb państwa na sprzedaż kopalnie węgla brunatnego Adamów i Konin też notują wzrost produkcji. Zaopatrują one w paliwo Zespół Elektrowni PAK (Pątnów – Adamów – Konin).

Jednak specjaliści z branży ostrzegają: nasze brunatne kopalnie mają przed sobą maksymalnie 40 lat żywotności (niektórym paliwo skończy się już za maksymalnie 20 lat). Przy szybszej eksploatacji udostępnionych odkrywek czas ten jeszcze się skróci. A na uruchamianie nowych pól wydobywczych, czy tym bardziej nowych kopalń nie godzą się ani ekolodzy, ani lokalne społeczności wskazujące na degradację środowiska i ogromne szkody. Tak jest m.in. w przypadku Legnicy, gdzie znajdują się największe w Europie złoża węgla brunatnego. Jednak na razie rząd nie podjął żadnych decyzji w sprawie ewentualnego uruchomienia nowej kopalni węgla brunatnego w Polsce. Oprócz okolic Legnicy potencjalnym miejscem na powstanie takiej kopalni są okolice Gubina. Tam rozpoznaniem złoża zajmuje się PGE.

W Polsce z węgla brunatnego produkuje się 33 proc. energii elektrycznej. Jest on najtańszym z paliw dostępnych na rynku.

Biznes
Liczne biznesy Dmitrija Miedwiediewa. Gigantyczna posiadłość ukryta nad Wołgą
Biznes
Zespół Brzoski będzie działał do końca maja. Po 100 dniach zakończy pracę
Biznes
Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta: do KPRM trafiła ocena skutków regulacji
Biznes
Inpost przejmuje brytyjską spółkę. Meloni w Białym Domu oczarowuje Trumpa
Biznes
Jak deregulacja może pomóc firmom? Ich oczekiwania sprawdził PIE