W samym drugim kwartale strata PBG sięgnęła 1,6 mld zł netto. Spółka wypadła znacznie gorzej od oczekiwań – konsensus zakładał na ten okres stratę rzędu 76 mln zł, zwraca uwagę PAP.
PBG poinformowała, że pogorszenie wyników spowodowane było ciężką sytuacją związaną z problemami płynnościowymi, które doprowadziły do trudności z realizacją kontraktów i obniżenia przychodów ze sprzedaży. Straty są też efektem prowadzonych postępowań upadłościowych spółek z grupy. PBG dokonała znacznych odpisów - wartości udziałów i akcji, udzielonych wcześniej pożyczek oraz odpisów na należności. Na straty miały też wpływ rezerwy na kary umowne.
- W związku z trudną sytuacją grupy, jej zarząd podjął decyzję o bardzo konserwatywnym podejściu do wyceny majątku spółki oraz oceny ryzyka związanego z realizacją kontraktów – poinformował w komunikacie Wiesław Różacki, prezes PBG.
W czerwcu, należące do budowlanej grupy, PBG, Hydrobudowa i Aprivia, złożyły wniosek o upadłość układową. Powodem złożenia wniosku była trudna sytuacja płynnościowa wynikająca z realizacji kapitałochłonnych kontraktów drogowych i brak całkowitego rozliczenia robót z kontraktu na budowę Stadionu Narodowego. Wkrótce potem kolejne osiem spółek z grupy PBG, w tym Energomontaż Południe, również złożyło wnioski o upadłość.
Obecnie otwarte zostały dwa postępowania układowe – dla PBG i Hydrobudowy oraz jedno likwidacyjne – dla Aprivii.