Aktualizacja: 28.01.2015 04:30 Publikacja: 28.01.2015 04:30
Foto: materiały prasowe
Podjęta podczas październikowego szczytu Wspólnoty decyzja o wyznaczeniu jednego ambitnego celu redukcji CO2 o co najmniej 40 proc. do 2030 r. ma kolosalne znaczenie dla energetyki zarówno w skali kontynentu, jak i dla poszczególnych państw członkowskich.
W opinii Fortum takie podejście Unii Europejskiej to szansa dla Polski. Wyznaczenie jednego celu klimatycznego może dać polskiej gospodarce impuls, który pozwoli na zdywersyfikowanie miksu paliwowego i rozszerzenie go o nowe, mniej emisyjne źródła energii. Jednak aby do tego doszło, niezbędne jest stworzenie odpowiednich regulacji prawnych. Dlatego należy docenić fakt, że w ubiegłym roku w Polsce zintensyfikowano prace nad ustawą o OZE. Ustawa ta jest jednym z najbardziej oczekiwanych przez przedsiębiorców aktów prawnych. Bez tej regulacji nie ma bowiem mowy o stworzeniu, niezbędnych do osiągnięcia celów klimatycznych UE, stabilnych i przewidywalnych warunków dla inwestycji w odnawialne źródła energii. Mając to na uwadze, polskie władze w 2015 roku powinny dążyć do jak najszybszego przyjęcia ustawy o OZE w kształcie, który umożliwiłby długoterminowy i zrównoważony rozwój energetyki w kraju we wszystkich jej obszarach. W tym kontekście istotne jest uzupełnienie projektu o zapisy dotyczące wsparcia dla istniejących i przyszłych źródeł biomasowych – zarówno w całości opalanych biomasą, jak i działających na zasadzie współspalania. Dzięki temu różne rodzaje OZE będą miały równe szanse rozwoju.
Ministerstwo obrony za 1,2 mld zł kupi bezzałogowce rozpoznawcze MQ-9B Sky Guardian. – Utworzenie wojsk dronowych staje się faktem – zapowiedział Władysław Kosiniak Kamysz. Także w czwartek Grupa WB poinformowała o tym, że sprzedaje bezzałogowce Malezji.
Czy stary, nieużywany już telefon da się jeszcze jakoś wykorzystać? I czy może on przyczynić się do pomocy najbardziej potrzebującym osobom? Okazuje się, że tak! Już drugi rok T-Mobile i Szlachetna Paczka prowadzą akcję “Stare telefony działają cuda”. W sklepach operatora można oddać do oddać do recyklingu stary – także zepsuty - sprzęt, który często zalega w naszych szafach. AIm więcej telefonów przyniesiemy do recyklingu, tym większą pomoc finansową operator przekaże Szlachetnej Paczce. Gra jest warta świeczki, bo operator może przekazać na szczytny cel nawet 1 000 000 złotych!
Jest czwartek, 12 grudnia, a w dzisiejszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek analizuje kluczowe tematy gospodarcze.
W najbliższych miesiącach ma być wprowadzona zmiana w prawie, która umożliwi MON kupno uzbrojenia polskich producentów dla innych rządów. Mechanizm ma działać podobnie jak amerykański FMS.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Konkurowanie na rynku jest naturalne i napędza rozwój. Jednak problem zaczyna się, gdy ktoś dla zbudowania swojej pozycji stosuje nieuczciwe praktyki. Wtedy państwa powinny reagować w celu ochrony firm czy nawet całych sektorów gospodarki.
Kluczowe dla zapewnienia mocy do produkcji energii elektrycznej bloki gazowe już pod koniec lat 20. nie wygrały aukcji rynku mocy na 2029 r. i na bazie tego systemu wsparcia nie powstaną. Będą mogły uczestniczyć w kolejnych przyszłorocznych aukcjach. Wygrały inne konkurencyjne cenowo technologie. Znamy póki co wstępne wyniki tejże aukcji.
Złoty w czwartek notował nieznaczne zmiany wobec euro i dolara. Większy ruch było widać w przypadku franka szwajcarskiego.
Polskie Elektrownie Jądrowe dopinają finansowanie dłużne dla pierwszej elektrowni jądrowej w Choczewie. Poza Amerykanami i Kanadyjczykami, także Francuzi pożyczą pieniądze na budowę elektrowni jądrowej.
Czwartek na rynku walutowym będzie upływał pod znakiem decyzji banków centralnych. Jak zareaguje na nie złoty?
Olefiny Daniela Obajtka, dwie wieże w Ostrołęce, przekop Mierzei Wiślanej, lotnisko w Radomiu. Wszyscy już wiedzą, że miliardy wydane na te inwestycje to pieniądze wyrzucone w błoto. A kiedy dowiemy się, kto poniesie za to odpowiedzialność?
Następne postępowanie w sprawie wyboru partnera dla drugiej elektrowni jądrowej w Polsce musi mieć charakter konkurencyjny – powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Wojciech Wrochna.
Czy prawo do wypowiedzi jest współcześnie nadużywane, czy skuteczniej tłumione?
Z naszą demokracją jest trochę jak z reprezentacją w piłkę nożną – ciągle w defensywie, a my powtarzamy: „nic się nie stało”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas