Trudniejszy dostęp do ryzyka

Zmiany w prawie utrudnią inwestorom indywidualnym możliwość inwestycji w ryzykowne instrumenty emitowane przez banki.

Publikacja: 24.05.2021 21:00

Trudniejszy dostęp do ryzyka

Foto: Adobe Stock

Prace nad nowelizacją ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym są na finiszu. Jednym z celów jest wprowadzenie minimalnej wartości instrumentów zaliczanych do tzw. zobowiązań kwalifikowanych (zaliczanych do funduszy podlegających umorzeniu lub konwersji w razie przymusowej restrukturyzacji banku) na poziomie 400 tys. zł.

Ma to ograniczyć przeciętnemu inwestorowi detalicznemu dostęp do takich instrumentów. Już wcześniej polskie regulacje wymagały takiej minimalnej wartości nominalnej w przypadku obligacji podporządkowanych zaliczanych do funduszy uzupełniających Tier 2. Teraz będzie to jednak dotyczyć także innych instrumentów zaliczanych do zobowiązań kwalifikowanych. Drobni inwestorzy już się sparzyli na obligacjach podporządkowanych. W styczniu 2020 r. w przypadku przymusowej restrukturyzacji PBS Sanok posiadacze takich papierów, wartych 100 mln zł, stracili cały kapitał. Podobnie było w przypadku Idea Banku i jego restrukturyzacji pod koniec 2020 r. (tu chodziło o obligacje warte 56 mln zł).

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Banki
Rośnie ryzyko prawne. „Trzeba coś z tym zrobić” – postulują bankowcy
Banki
Frankowa kontrofensywa banków. Nie warto jej lekceważyć
Banki
Bank Pekao SA z ofertą EKO kredytu mieszkaniowego
Banki
Czy polskie banki chcą brać udział w odbudowie Ukrainy? Oto wyniki badań
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Banki
Część członków RPP kruszeje w sprawie wiosennych obniżek stóp procentowych