Prezydent dokonał zmian w zarządzie NBP

Prezydent Bronisław Komorowski powołał w poniedziałek Pawła Sameckiego na członka zarządu Narodowego Banku Polskiego. Wiceprezes NBP Piotr Wiesiołek został powołany na kolejną kadencję.

Publikacja: 03.03.2014 14:31

Prezydent powołał Sameckiego na wniosek prezesa NBP.

Prezydent Bronisław Komorowski pogratulował obu powołanym członkom zarządu. "Narodowy Bank Polski to nie tylko pieniądze, nie tylko instytucja, to przede wszystkim ludzie, którzy chcą i potrafią (...) współpracować w interesie naszych wspólnych pieniędzy, całego systemu finansowego państwa" - powiedział Komorowski, wręczając nominacje w Belwederze.

Szef NBP Marek Belka podkreślił, że zarząd banku centralnego w ostatnich latach stał się silniejszy merytorycznie i bardziej spójny w działaniu. "To bardzo dobrze. Rola zarządu NBP nie polega na wytyczaniu polityki pieniężnej, ale na jej realizacji" - powiedział. Dodał, że rola zarządu dotyczy wzmacniania m.in. bezpieczeństwa systemu finansowego w Polsce. "Zarząd NBP to bardzo ważne ciało, które ma istotny wkład w zapewnienie Polsce pomyślności gospodarczej" - zaznaczył szef NBP.

Samecki jest absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego, tam też obronił doktorat z ekonomii. W latach 1991-1996 był dyrektorem Biura Pomocy Zagranicznej w kancelariach kolejnych premierów. Następnie przez prawie pół roku pełnił funkcję dyrektora Departamentu Pomocy Zagranicznej, Programów Europejskich i Funduszy w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej.

W latach 1997-2002 pełnił funkcję wiceministra finansów, a także wiceministra w UKIE. Od 2003 do 2007 roku był dyrektorem Departamentu Zagranicznego w Narodowym Banku Polskim; od grudnia 2004 do 2009 roku był członkiem zarządu NBP.

W lipcu 2009 roku został polskim komisarzem w Komisji Europejskiej ds. polityki regionalnej, zastępując na tym stanowisku Danutę Huebner. Samecki został wskazany przez polski rząd po tym, jak Huebner po wyborach do PE zrezygnowała z funkcji komisarza i przyjęła mandat eurodeputowanego.

Ostatnio Samecki pełnił funkcję dyrektora Departamentu Zagranicznego NBP.

Jest autorem wielu publikacji o tematyce ekonomicznej, unijnej, w języku polskim i angielskim.

Piotr Wiesiołek jest absolwentem Wydziału Anglistyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Ukończył także studium podyplomowe "Pieniądz i Bankowość" na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, a w latach 90. odbył szereg szkoleń specjalistycznych w europejskich bankach centralnych w takich dziedzinach, jak zarządzanie rezerwami dewizowymi, zarządzanie aktywami i pasywami oraz rynki papierów wartościowych.

Karierę bankową rozpoczął w 1992 r. jako analityk portfeli papierów wartościowych. Jest specjalistą w dziedzinie zarządzania aktywami; posiada w tym obszarze zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktykę zdobytą w komercyjnych bankach europejskich i amerykańskich, m.in. Deutsche Bank AG i JPMorgan oraz bankach centralnych: Bank of England, De Nederlandsche Bank czy Narodowy Bank Belgii (Nationale Bank van België).

W latach 1992-96 pracował w NBP, gdzie zajmował się analizą dochodowości i zarządzaniem portfelami papierów wartościowych w Departamencie Operacji Zagranicznych. Następnie pełnił funkcję wiceprezesa w bankach komercyjnych, a od 2001 r. był wiceprezesem Banku Ochrony Środowiska, odpowiedzialnym m.in. za Departament Skarbu. W BOŚ pełnił także funkcję Przewodniczącego Komitetu Zarządzania Aktywami i Pasywami.

6 marca 2008 r., postanowieniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego został powołany na członka zarządu NBP i stanowisko wiceprezesa Narodowego Banku Polskiego – Pierwszego Zastępcy Prezesa NBP.

Od 10 kwietnia do 11 czerwca 2010 r. pełnił obowiązki Prezesa NBP.

Prezydent powołał Sameckiego na wniosek prezesa NBP.

Prezydent Bronisław Komorowski pogratulował obu powołanym członkom zarządu. "Narodowy Bank Polski to nie tylko pieniądze, nie tylko instytucja, to przede wszystkim ludzie, którzy chcą i potrafią (...) współpracować w interesie naszych wspólnych pieniędzy, całego systemu finansowego państwa" - powiedział Komorowski, wręczając nominacje w Belwederze.

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Banki
WIBOR leci w dół. O ile mogą spaść raty kredytów mieszkaniowych?
Banki
Alior zarobił mniej niż oczekiwano. Analitycy zaskoczeni
Banki
Były prezes Pekao nie dostał absolutorium od nowych władz
Banki
Kolejny bardzo dobry, choć nie rekordowy, kwartał dla banków
Banki
NBP ma już 20 proc. rezerw w złocie. Będzie duży transport z Londynu do Polski