Największe banki świata zapomniały o klimacie. Większość inwestuje w węgiel i gaz

85 proc. największych banków na świecie chętnie inwestuje w elektrownie węglowe i naftowo-gazowe, zapominając o klimacie — stwierdza raport ośrodka badawczego Transition Pathway Iniotiative (TPI) związanego z London School of Economics.

Publikacja: 10.10.2024 18:43

Największe banki świata zapomniały o klimacie. Większość inwestuje w węgiel i gaz

Foto: Adobe Stock

Prawda jest przykra — stwierdzają autorzy raportu. Dotyczy on ambicji związanych z klimatem 38 największych banków na świecie — 26 ponadnarodowych, 10 banków regionalnych w USA o dużym ciężarze finansowym i 2 banków depozytowych, świadczących usługi w zakresie zarządzania papierami finansowymi. W tym gronie znalazły się m.in. Citigroup, Goldman Sachs, HSBC, Barclays, Bank of China, Deutsche Bank, Société Générale, BNP Paribas i Crédit Angricole — pisze dziennik „La Tribune”.

- Mimo pewnych postępów uzyskanych od czasu rozpoczęcia naszych ocen w 2022 r., banki wcale nie spieszą się z osiągnięciem światowych celów w zakresie klimatu — ocenił w raporcie Simon Dietz, dyrektor działu badań w TPI i profesor LSE w zakresie polityki dotyczącej środowiska.

Banki zobowiązały się powszechnie dojść do zerowej emisji spalin netto, ale niewiele robią w tym kierunku. Zaledwie 19 proc. sektorowych działań ocenianych banków wiąże się z celem Porozumienia Paryskiego z 2015 r. ograniczenia ocieplania klimatu do niecałych 2 proc. Celsjusza w 2035 r. Ten wskaźnik rośnie do 3 proc. przy uwzględnieniu bankowego celu osiągnięcia 1,5 stopnia spadku temperatury.

Czytaj więcej

Rosyjskie górnictwo w zapaści. Tak źle nie było od 30 lat

Podstawowym problemem jest to, że te duże banki w dalszym ciągu mocno finansują przedsiębiorstwa korzystające z kopalnych nośników energii — ocenił Paul Schreiber, analityk z ONG Reclaim Finance, specjalista od finansowania zmian klimatu. Analiza PTI potwierdza to samo.

Węgiel, ropa i gaz nadal atrakcyjnymi inwestycjami dla banków

85 proc. ankietowanych banków było w dalszym ciągu gotowe finansować nowe elektrownie węglowe, korzystające z surowca najbardziej szkodliwego dla klimatu, 22 banki transgraniczne z łącznej liczby 26 wyraziły gotowość sfinansowania budowy nowych siłowni węglowych. Żaden z ankietowanych banków nie zobowiązał się stopniowo zmniejszać finansowania działalności związanej z węglem. Ocena inwestycji TPI w ropę i gaz — dwa nośniki energii o dużych emisjach CO2 — jest jeszcze gorsza. 24 nakierowane banki międzynarodowe były gotowe finansować poszukiwania i eksploatację nowych złóż obu tych nośników.

Paul Schreiber z Reclaim Finance potwierdza podobne wyniki badań jego firmy. — Wyliczyliśmy, że aby osiągnąć zmianę klimatu o 1,5 stopnia banki na świecie musiałyby zainwestować po 6 dolarów w dostawę zrównoważonej elektryczności z każdego dolara wydanego na kopalne nośniki energii.

Z raportu TPI wynika, że niektóre sektory energetyki czy motoryzacji są obiektem zainteresowania banków, ale jest wiele innych całkowicie zapomnianych sektorów, a emitujących dużo związków węgla. To transport lotniczy, przemysł cementowy, wydobywczy, przetwórstwo żywności. Przy dokładniejszej ocenie księgowości okazuje, się, że zalewie 22 proc. przychodów banków wynika z ich zobowiązań klimatycznych.

Raport Transition Pathway Iniotiative wskazał złe i dobre banki

W gronie złych uczniów raport TPI wymienił regionalne banki amerykańskie i banki chińskie, które nie mają żadnych sektorowych celów zmniejszania emisji spalin. Z kolei najbardziej aktywnymi w tej dziedzinie są banki europejskie i japońskie, te ostatnie ustaliły więcej celów sektorowych niż banki amerykańskie. W raporcie wymieniono Barclays Europe, BNP Paribas, Crédit Agricole., HSBC i ING Bank oraz Mitsubishi UFJ, SMBC i Mizuho Bank, gromadzące łącznie około jednej trzeciej aktywów finansowych Japonii. Paul Schreiber potwierdza cenę TPI: banki europejskie są globalnie lepsze od amerykańskich, ale jest jeszcze wiele do zrobienia.

Praca ośrodka badawczego LSE wskazuje też na inny problem: całkowity brak banków, które deklarują zakończenie do 2025 r. wszelkiego finansowania wyrębu lasów. Podobnie nie ma też chętnych, którzy zrezygnowaliby ze wspierania działalności związanej z jakimikolwiek emisjami. Paula Schreibera to nie dziwi, bo bardzo mało banków bierze dziś pod uwagę te kwestie. Brakuje też danych liczbowych.

Dyrektor badań w TPI Simon Dietz podsumował: — Bez bardziej energicznych działań sektor bankowy i także gospodarka światowa narażają się na większe ryzyka dotyczące przepisów i rynku związanych ze zmianą klimatu. Już raport MAE z grudnia 2023 ostrzegł, że przychody z ropy i gazu największych ich dostawców na świecie mogą zmaleć o 90 proc. do 2050 r. w scenariuszu zmniejszenia zmian klimatu do 1,5 stopnia.

Banki
Santander BP w 2024 r. zarobił ponad 5,2 mld zł
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Banki
Coraz więcej czarnych chmur nad Wojciechem Olejniczakiem. PZU zawiadamia prokuraturę
Banki
Rekordowy rok Commerzbanku. Bank wypłaci dywidendę
Banki
Ostatnie zachodnie banki opuszczają Rosję. Nie chcą, ale muszą
Materiał Promocyjny
Jadąc na ferie pamiętaj, aby spakować bank w telefonie