Bank Rosji: dolar i euro już nie takie ważne dla globalnej gospodarki

Rosyjski bank centralny twierdzi, że rola dolara i euro jako walut globalnych zmniejszy się, gdy banki centralne przemyślą swoje strategie po tym, jak Zachód zamroził rosyjskie rezerwy. Według Reutera Bank Rosji może rozważać wprowadzenie ujemnych stóp procentowych dla depozytów w dolarach i euro.

Publikacja: 31.05.2022 19:03

Moskiewskie Międzynarodowe Centrum Biznesowe

Moskiewskie Międzynarodowe Centrum Biznesowe

Foto: AFP

Bezprecedensowe zachodnie sankcje zamroziły około połowy rosyjskich rezerw złota i walut, które wynosiły blisko 640 miliardów dolarów, po tym jak Moskwa rozpoczęła kampanię militarną na Ukrainie 24 lutego.

Bank Rosji stwierdził, że ten precedens wraz z dyskusjami o możliwym przejęciu zamrożonych aktywów skłoni inne banki centralne, głównie w Azji i na Bliskim Wschodzie, do przemyślenia swojej strategii w stosunku do oszczędności. „Można się spodziewać wzrostu popytu na złoto i spadku roli dolara amerykańskiego i euro jako aktywów rezerwowych” – napisał bank w raporcie na temat stabilności finansowej.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Banki
Commerzbank mocno oszczędza. 3300 pracowników w Niemczech straci pracę
Banki
W czwartek ważny wyrok TSUE w sprawie kredytów konsumenckich. Czy ruszy lawina pozwów?
Banki
Rosjanie kupili rekordowo dużo złota, ale kurczą się rezerwy kruszcu w bankach
Banki
Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP: W rządowym planie redukcji deficytu nie ma marginesu na ewentualne szoki
Banki
Mirosław Czekaj, prezes BGK: Priorytetem jest dla nas dynamiczna i konkurencyjna gospodarka