Najtańsze kredyty hipoteczne w styczniu 2018. Ranking

Na rzeczywiste oprocentowanie kredytu hipotecznego wpływ ma wiele czynników. Najważniejsze to WIBOR, którego wysokość zależy od stopy referencyjnej, ustalanej przez organ państwowy - Radę Polityki Pieniężne oraz marża i prowizja, których wysokość indywidualnie ustala każdy z kredytujących banków.

Publikacja: 31.01.2018 06:00

Najtańsze kredyty hipoteczne w styczniu 2018. Ranking

Foto: Bloomberg

W styczniu szukaliśmy najtańszego kredytu na kwotę 300 tys. zł z 20 proc. wkładem własnym. w ramach ofert standardowych marże hipoteczne wyniosły od 1,79 proc. do 3,84 proc., zaś w przypadku kredytów sprzedawanych z dodatkowymi produktami banków - od 1,30 proc. do 2,29 proc. Skala rozbieżności w stawkach jest więc bardzo duża. W skali 25-letniego okresu kredytowania, to różnica od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych w całkowitym koszcie kredytu.

W mijającym miesiącu tylko jeden bank zdecydował się na korektę cen. Marżę w ramach oferty standardowej podwyższył Pekao SA. W grudniu bank pobierał 3,69 proc. marży i prowizję za przyznanie kredytu w wysokości 2,49 proc. kwoty kredytu. Dziś cena pożyczki wzrosła do 3,84 proc.

Pozostałe banki nie wprowadzały żadnych zmian. Zmienił się jedynie nieznacznie poziom rat, ale to wynik marginalnego wzrostu stawki WIBOR.

Najniższą marżę zarówno w przypadku oferty standardowej jak i pakietowej nalicza Bank BPS. Prowizja za przyznanie kredytu w ofercie bez dodatkowych produktów wynosi 2 proc. Marża hipoteczna w ofercie Mój Dom kształtuje się na poziomie 1,79 proc. W ramach oferty w cross-sellu marża wynosi znacznie mniej - 1,3 proc., a prowizja nie jest pobierana.

1,99 proc. marży inkasuje PKO Bank Polski i PKO Bank Hipoteczny. Oba banki naliczają prowizję w wysokości 1,74 proc. za udzielenie Kredytu Własny Kąt Hipoteczny. Osoby, które otworzą Konto Aurum lub Platinium, ubezpieczenie od utraty pracy, ubezpieczenia na życie, kartę kredytową liczyć mogą na bardziej preferencyjne warunki - kredyt bez prowizji i z marżą na poziomie 1,64 proc.

Najlepszą trójkę ofert bez dodatkowych wymogów zamyka Bank Pocztowy. Udziela kredytu mieszkaniowego z marżą 1,99 proc. Do tego dolicza 3,5 proc. prowizji. W ramach cross–sellu, atrakcyjną ofertę na tle rynku ma również ING Bank Śląski. Pobiera 1,69 proc. marży i tyle samo prowizji.

Siedem banków nie pobiera prowizji za udzielenie kredytów na zakup mieszkania: Bank Millennium, Bank BPS, PKO BP i PKO BH, BGŻ BNP Paribas, Raiffeisen Polbank oraz Bank Zachodni WBK. Wszystkie, oprócz Banku Millennium, za zwolnienie z tego kosztu wymagają wykupienia dodatkowych produktów ze swojej oferty.

Średnia stawka marży naliczanej w ramach ofert standardowych w styczniu ukształtowała się na poziomie 2,55 proc. (w grudniu 2,51 proc.). Średnia marża w przypadku kredytów sprzedawanych w pakiecie wyniosła 1,9 proc.

Banki
Były prezes Pekao nie dostał absolutorium od nowych władz
Banki
Kolejny bardzo dobry, choć nie rekordowy, kwartał dla banków
Banki
NBP ma już 20 proc. rezerw w złocie. Będzie duży transport z Londynu do Polski
Banki
Świetne wyniki banków na giełdzie. Szybko odrabiają straty
Banki
Minister aktywów państwowych: Nowy podatek od banków jest nie na miejscu