UOKiK: „Nie” dla ujemnego oprocentowania depozytów

Prezes UOKiK sprzeciwia się planom wprowadzenia przez banki ujemnego oprocentowania depozytów dla klientów indywidualnych i wzywa je do złożenia wyjaśnień.

Aktualizacja: 14.04.2021 13:44 Publikacja: 14.04.2021 13:39

UOKiK: „Nie” dla ujemnego oprocentowania depozytów

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

„Rzeczpospolita” i „Parkiet” jako pierwsze pisały w marcu, że z powodu niskich stóp procentowych banki rozważają wprowadzenie ujemnego oprocentowania depozytów klientów indywidualnych lub wprowadzenia prowizji od ich oszczędności. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w przedstawionym dzisiaj komunikacie negatywnie ocenia takie plany. Swoje stanowisko jednoznacznie przedstawił w piśmie do 23 banków.

- Wprowadzenie ujemnego oprocentowania depozytów uderzy w konsumentów, powodując jednocześnie szereg ryzyk o charakterze makroekonomicznym. Nie można karać konsumentów za oszczędzanie. Tego typu zakusy ze strony niektórych banków i ich organizacji branżowej z pewnością podważą i tak już nadwyrężone zaufanie społeczeństwa do systemu bankowego. Oszczędności konsumentów narażone są na uszczuplenie siły nabywczej z powodu zerowego oprocentowania depozytów, rosnących opłat i prowizji bankowych czy wyższej niż w ostatnich latach inflacji. Wprowadzenie ujemnego oprocentowania depozytów przez banki byłoby jednak nieporównywalnie potężniejszym ciosem wymierzonym w oszczędności konsumentów – argumentuje Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Banki
Commerzbank mocno oszczędza. 3300 pracowników w Niemczech straci pracę
Banki
W czwartek ważny wyrok TSUE w sprawie kredytów konsumenckich. Czy ruszy lawina pozwów?
Banki
Rosjanie kupili rekordowo dużo złota, ale kurczą się rezerwy kruszcu w bankach
Banki
Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP: W rządowym planie redukcji deficytu nie ma marginesu na ewentualne szoki
Banki
Mirosław Czekaj, prezes BGK: Priorytetem jest dla nas dynamiczna i konkurencyjna gospodarka