Krzysztof Koźmiński

Krzysztof Koźmiński

Profesor Uniwersytetu Warszawskiego, partner zarządzający w kancelarii Jabłoński Koźmiński i Wspólnicy Adwokaci i Radcowie Prawni.

Doktor habilitowany nauk prawnych, Kierownik Zakładu Ekonomicznej Analizy Prawa, a także Kierownik Centrum Oceny Skutków Regulacji oraz Kierownik Podyplomowego Studium Zagadnień Legislacyjnych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ekspert instytucji publicznych (m.in. członek Rady Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, członek Rady COVID-19 przy Prezesie Rady Ministrów, stały ekspert Komisji Nadzwyczajnej Sejmu do rozpatrzenia projektu ustawy o zmianie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej) oraz organizacji pozarządowych (m.in. Wiceprzewodniczący Komisji Etyki Bankowej Związku Banków Polskich), pełnił też obowiązki członka rad nadzorczych spółek oraz sporządzał opinie prawne i projekty aktów normatywnych na zlecenie polskich i zagranicznych organów władzy publicznej. Autor licznych publikacji naukowych oraz prelegent na zagranicznych międzynarodowych konferencjach naukowych (m.in. w Chinach, Indiach, Republice Południowej Afryki, Anglii, Portugalii, Chorwacji i na Ukrainie). Odbywał staże naukowe na Uniwersytecie Edynburskim oraz Uniwersytecie w Zagrzebiu.

Krzysztof Koźmiński: Ustawowa regulacja państwowego rejestru psów i kotów, czyli o beznadziejnych misjach

Legislator wykonuje w sumie niewdzięczną pracę. Działając w interesie publicznym, starając się o dobro wspólne, prawa, wolności i interesy jednostkowe, zmuszony jest chodzić na kompromisy, podejmować trudne decyzje, nie mogąc zadowolić wszystkich.

Koźmiński: Pytania o nadzór ministra sprawiedliwości w czasach praworządności

Kompetencja ministra do fakultatywnego zawieszenia uprawnień licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego – na podstawie niedookreślonych i relatywnie ogólnych przesłanek – rodzi wiele wątpliwości, także tych natury konstytucyjnej.

Krzysztof Koźmiński: Grillowanie Sądu Najwyższego za wyroki ws. frankowiczów

SN oburzył lobby kredytobiorców frankowych, ośmielając się zasugerować, że orzeczenia TSUE są wewnętrznie sprzeczne i luźno inspirowane dyrektywą.

Krzysztof Koźmiński: Reformy barona Münchhausena

Czas covidu drastycznie obniżył standardy legislacyjne.

Rejnowicz, Koźmiński: Czy prawodawca zachęca do naruszania dóbr osobistych?

Nie jest dobrze, gdy prawo wprowadza drakońskie sankcje. Jego zbytnia łagodność skłania jednak do zachowań godzących w interesy innych.

Michał Jabłoński, Krzysztof Koźmiński: Gorący kartofel frankowy

Czy nowelizacja k.p.c. usprawni proces o kredyt indeksowany/denominowany?

Krzysztof Koźmiński: Ustawą w kryzys. Państwo na rynku nieruchomości

Niepokojem napawają koncepcje zmian prawa mające rozwiązać problemy mieszkaniowe Polaków. A narracja o winnych braku lokali nijak się ma do rzeczywistości.

Michał Jabłoński, Krzysztof Koźmiński: Bruksela albo śmierć?

Czy akcesja Polski do Unii Europejskiej uchyla automatycznie wszelkie dyskusje o słuszności decyzji jej organów?

Krzysztof Koźmiński: Ustawa frankowa dla dobra wspólnego

Niedawny wyrok TSUE w sprawie C‑6/22 nie stoi na przeszkodzie uregulowaniu przez państwo skutków unieważnień umów.

Krzysztof Koźmiński: Parodia prawa konsumenckiego

Opinia rzecznika TSUE w sprawie frankowiczów w karykaturalny sposób prezentuje ideę ochrony konsumenta i naraża naszą sytuację gospodarczą.