Monika Borkowska

Monika Borkowska

Dziennikarka ekonomiczna „Rzeczpospolitej”

Absolwentka Filologii Polskiej, od początku swojej pracy zawodowej związana z dziennikarstwem. Pracowała w Polskiej Agencji Prasowej, Interii, Dzienniku Gazecie Prawnej. Pisze teksty o tematyce gospodarczej, głównie dotyczące sektora energii i paliw. Prywatnie – miłośniczka literatury, malarstwa, muzyki klasycznej i jazzu.

LPG potaniało w Rosji o połowę. To efekt sankcji UE

Ceny hurtowe LPG spadły w Rosji o połowę w związku z wejściem w życie 20 grudnia unijnego zakazu importu tego rosyjskiego paliwa. Sprzedaż przekierowywana jest przez Rosjan w coraz większym stopniu do Azji, mimo to spodziewany jest spadek jego eksportu w przyszłym roku.

Geotermia ma potencjał. Inwestycje w ciągu dekady mogą wynieść 1 bln dol.

Energia geotermalna może zaspokoić nawet 15 proc. globalnego wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną do 2050 r. – uważa Międzynarodowa Agencja Energii (IEA). Poza dodatkowymi wolumenami czystej energii, co samo w sobie jest nieocenione w dobie rosnącego dynamicznie popytu na prąd, może też przynieść impuls rozwojowy dla gospodarek.

Tak dobrze, że aż źle. Zbyt niskie bezrobocie staje się problemem dla Rosji

Rosja cierpi na niedobór siły roboczej. Problem ten pojawił się w 2022 roku i trwa do dziś. Obecnie bezrobocie jest na historycznie niskim poziomie. Według Centrum Analiz Makroekonomicznych i Krótkookresowego Prognozowania, liczba miejsc pracy przewyższyła liczbę zatrudnionych i tych, którzy mogliby podjąć pracę o blisko 2 miliony.

Produkcja i eksport ropy z USA rośnie. Jak długo?

Stany Zjednoczone to jeden z kluczowych dostawców węglowodorów do UE. Eksport ropy naftowej z USA do Europy Północno-Zachodniej na początku roku może jednak spaść ze względu na wzrost stawek za fracht i mniejszą różnicę w cenach między amerykańską ropą West Texas Intermediate a kontraktami terminowymi na ropę Brent – prognozują analitycy ankietowani przez Reutersa.

Węgiel wrócił do łask. Kto na świecie kupuje go teraz najwięcej

Zużycie węgla na świecie w 2024 roku osiągnęło nowe maksimum, jednak w kolejnych latach popyt na paliwo powinien się ustabilizować. Mimo że zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie rosło, dodatkowe wolumeny dostarczą odnawialne źródła energii.

Handel żywnością coraz trudniejszy

Międzynarodowy handel żywnością mierzy się z wieloma wyzwaniami, od problemów związanych z chorobami zwierząt, poprzez logistykę, po politykę handlową poszczególnych państw, która wpływa na relacje między kupującymi a sprzedającymi.

Energetyka przyszłości wymaga długoterminowych planów

Transformacja powinna być prowadzona według planu nakreślonego na wiele lat do przodu, a nie według harmonogramu wyborczego. Powinien się w nią w jak największym stopniu angażować kapitał prywatny, by pomoc publiczna trafiała do inwestycji o największych ryzykach.

Kanadyjski sektor ropy i gazu zakładnikiem polityki handlowej Trumpa

Donald Trump ogłosił, że nałoży 25-procentowe cła na towary z Kanady i Meksyku. Na ile realne są te zapowiedzi? Eksperci różnią się w ocenie. Kanada niepokoi się jednak poważnie tymi deklaracjami, bo jest mocno związana z USA m.in. handlem ropą i gazem.

Elektryfikacja chińskiej motoryzacji odbije się czkawką na rynku ropy

Chiny sprzedają coraz więcej aut elektrycznych, co przekłada się na spadek zużycia tradycyjnych paliw. To główny, ale niejedyny powód coraz mniejszej popularności benzyny i diesla. Kolejnymi czynnikami są: spadek liczby ludności i wolniejszy wzrost gospodarczy.

Pożegnanie z ropą nie nastąpi tak szybko

Przyszłość rynków ropy nie jest tak krótka, jak mogłoby się zdawać. Popyt na surowiec może rosnąc przez kolejną dekadę, a i później utrzyma się na solidnym poziomie. Obserwowany spadek inwestycji w wydobycie może skutkować niedoborem surowca w średnim terminie – ostrzegają eksperci.