Jakub Kukla

Marko Martin: Niemieckie elity nie rozumieją, że nie można wchodzić w układy z Rosją

Wielu członków elity politycznej Niemiec cały czas nie rozumie, że pakt Hitler-Stalin już nie obowiązuje. Nie rozumieją, że między Moskwą a Berlinem nie ma już terytoriów, które są wyłącznie kartą przetargową - mówi Marko Martin, niemiecki pisarz i publicysta.

Historyk, działacz SPD: Walka z pychą niemieckich elit będzie długa

Wiele można zarzucić kanclerzowi Kohlowi, ale akurat on rozumiał, że politykę należy uprawiać nie tylko z wielkimi mocarstwami. Natomiast Angela Merkel prowadziła politykę między Pekinem, Waszyngtonem, Paryżem, poniekąd Londynem i oczywiście Moskwą. To coś, co musimy naprawić - mówi Jan Claas Behrends, historyk, działacz SPD.

Heiko Maas: Dla Niemiec Polska powinna być tak samo ważna jak Francja

Mam wrażenie, że kontakty niemiecko-francuskie odbierane są jako oczywistość. W odniesieniu do Polski podobnego poczucia oczywistości brakuje, co moim zdaniem jest błędem - mówi Heiko Maas, były minister spraw Zagranicznych Niemiec i przewodniczący prezydium Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt.

Adam Strug: Śpiewane pogrzeby to dopiero była gratka

To, co dzieje się z muzykalnością Polaków, jest szalenie niepokojące. Porzucamy własny język, nie tylko muzyczny. Porzucamy swój kod kulturowy. Adam Strug, śpiewak, kompozytor, popularyzator muzyki tradycyjnej

Cornelius Ochmann: W Niemczech widać zmiany, które mogą poprawić relacje z Polską

W Niemczech toczy się spór, czy aktualna wojna jest zagrożeniem dla pokoju europejskiego, czy jest to konflikt postsowiecki. Niejako sprawa wewnętrzna, która nas nie dotyczy - mówi Cornelius Ochmann, politolog.

Marjan Kiepura: Nie zdawałem sobie sprawy, jak sławni byli moi rodzicie

Ojciec był skoncentrowany na higienie głosu, bardzo o niego dbał. Po każdej scenie pocałunku z Daniel Darrieux dokładnie płukał gardło. Natomiast po scenie pocałunku z mamą płukania nie było. „Aha” – pomyślała mama – „to dobry znak” - mówi Marjan Kiepura, pianista, syn Marty Eggerth i Jana Kiepury.

Litewski Żyd, który został francuskim pisarzem

Chciałam wielbić Romaina Gary’ego bezwarunkowo. Ale to niemożliwe. Musiałam się z tym moim początkowym podziwem zmierzyć. W trakcie pracy nad książką odkrywałam niepiękne karty mojego bohatera. Rozmowa z Agatą Tuszyńską, pisarką

Thomas Urban: Berlin otworzył drogę Putinowi

W Niemczech następuje teraz zbliżenie do polskiej perspektywy, w której zachowanie wolności czasem wymaga chwycenia za broń. Powojennym pokoleniom Niemców takie myślenie było całkowicie obce - mówi Thomas Urban, niemiecki dziennikarz, były korespondent m.in. w Warszawie, Moskwie i Kijowie.

Niemcy są zafascynowani Rosją

Niemiecka socjaldemokracja od dziesięcioleci opowiada się za zbliżeniem, czy to ze Związkiem Radzieckim, czy z Federacją Rosyjską. Nagle, z dnia na dzień, obwieszcza, że to wszystko jest już nieaktualne. Nie wiem, na ile tego rodzaju deklaracje są wiarygodne - mówi Matthew Karnitschnig, europejski korespondent portalu Politico.