Teza : W perspektywie najbliższych 15 lat, do 2040 r., realne jest wprowadzenie w Polsce powszechnego, czterodniowego tygodnia pracy
Warunkiem takiej zmiany jest przede wszystkim utrzymywanie się w długim okresie nadwyżki tempa wzrostu wydajności pracy (a szerzej – łącznej produktywności czynników wytwórczych, TFP) nad tempem spadku zasobu pracy w Polsce. Z kolei na spowolnienie tej ostatniej tendencji może wpłynąć opracowanie rozsądnej, długofalowej polityki migracyjnej i przyciąganie do Polski imigracji zarobkowej, dopasowanej do struktury popytu na polskim rynku pracy i występujących na nim deficytów kwalifikacji.
Teza : Stopy procentowe w Polsce powinny zostać obniżone jeszcze w pierwszej połowie 2025 r.
W moim przekonaniu w pierwszym półroczu 2025 roku nie powstaną jeszcze warunki do obniżki stóp procentowych. W szczególności obniżce nie będzie sprzyjać przewidywane (przejściowe) przyspieszenie inflacji CPI oraz utrzymywanie się na wysokim poziomie (ponad 4 proc.) inflacji bazowej. Warunki takie mogą jednak pojawić się w drugiej połowie 2025 r.
Teza : Raport Maria Draghiego dotyczący konkurencyjności UE trafnie adresuje wyzwania stojące przed całą Wspólnotą
Ale nisko oceniam szanse wdrożenia wniosków z tego raportu.
Teza : Rekomendacja z raportu Maria Draghiego, dotycząca emisji wspólnego długu (na wzór obligacji NextGenerationEU) w celu finansowania wspólnych projektów strategicznych UE, zostanie wdrożona
Teza 1: Aby sfinansować wzrost wydatków obronnych Polski w najbliższych latach, należy wprowadzić podatek obronny?
Teza : Zakładana przez rząd ścieżka przyrostu długu publicznego Polski jest zbyt stroma i wymaga redukcji (poprzez oszczędności lub wzrost dochodów, np. podatkowych)
Naprawianie ogromnych szkód wyrządzonych (tu - w finansach publicznych) przez rządzącą w latach 2015-23 Zjednoczoną Prawicę i przywracanie elementarnego ładu budżetowego musi niestety rodzić koszty. Do tego dochodzą koszty mierzenia się z nasilającymi się, coraz liczniejszymi przejawami nakładających się na siebie kryzysów strukturalnych (wielokryzysu) a także koszty walki ze skutkami negatywnych, nieantycypowanych szoków zewnętrznych, takich jak COVID-19, wojna w Ukrainie czy ostatnia powódź.