Bronisław Misztal

Tektoniczna wizja Europy

Twórcy Wspólnoty Europejskiej postawili hipotezę, iż dążenie do osiągnięcia przyrostu konsumpcji indywidualnej spowoduje zanik charakterów narodowych. Dzisiaj wiemy, iż w celu zachowania lub podtrzymania charakteru narodowego Europejczycy są w stanie pójść na kompromis, jeśli chodzi o konsumpcję.

Jak chronić granice Europy

Ile władzy powinna mieć władza, ile może przejąć społeczeństwo obywatelskie, a ile można przekazać instytucjom międzynarodowym, by racjonalnie poradzić sobie z problemami globalnymi?

Widmo archipelagu dziczy

Konfrontacja, która obecnie się toczy, to nie jest wojna islamu z chrześcijaństwem, lecz starcie cywilizacji średniowiecza z cywilizacją XXI wieku – pisze socjolog.

Misztal: Między targowiskiem a debatą

W polityce, inaczej niż w życiu indywidualnym, zawsze jest jakieś jutro. Nie można uczestniczącego w niej aktora skazywać na unicestwienie ani przypisywać mu historycznej głupoty – pisze socjolog.

Bronisław Misztal: Porażka realizmu politycznego

W Europie polityka staje się dzisiaj bardziej płaszczyzną spotkania wartości i ideałów aniżeli kalkulacji czy manipulacji obietnicami – pisze socjolog.

Bronisław Misztal: Myślący czołg

Ze względu na swoje położenie, na geostrategiczną pozycję w Europie Polska powinna zainwestować w kulturę think tanków. Musimy stworzyć miejsca, gdzie będą się spotykać i debatować elity naszego regionu.

Pożar papierowej władzy

Nauczyliśmy się nie lubić państwa. Ale nie da się żyć bez niego.

Bronisław Misztal: Projekt Edmunda Wnuka-Lipińskiego

Wnuk-Lipiński w sposób pionierski zbadał, dlaczego wielu mieszkańców PRL deklarujących poparcie dla PZPR angażowało się jednocześnie w „Solidarność” – zmarłego socjologa wspomina kolega z uczelni.