Aktualizacja: 01.02.2019 16:55 Publikacja: 01.02.2019 15:01
Foto: fotolia
Chodzi o przepisy, które pozwolą Brytyjczykom na ruch bezwizowy do krajów UE po brexicie, nawet jeśli rozmowy na temat szerszego porozumienia regulującego kwestię brexitu nie powiodą się i dojdzie do tzw. twardego brexitu. Warunkiem ruchu bezwizowego dla Brytyjczyków będzie również zaoferowanie takich samych warunków przyjazdu do Wielkiej Brytanii obywatelom UE, którzy przyjadą na Wyspy na nie dłużej niż 90 dni.
Jednak brytyjski ambasador przy UE zaprotestował przeciwko sformułowaniom znajdującym się w projekcie przepisów w tej kwestii dotyczącym Gibraltaru. Mieszkańcy "Skały" zostali potraktowani odrębnie od pozostałych obywateli Wielkiej Brytanii (choć przyznano im takie samo prawo), podkreślono również, że Hiszpania rości sobie prawa do suwerenności nad tym terytorium.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 4 na 5 lutego rosyjskie drony atakowały m.in. Kijów i Charków. W Charkowie doszło do eksplozji, alarm powietrzny w Kijowie trwał prawie sześć godzin.
Dlatego nie warto liczyć na to, że „na pewno nic się nie stanie” albo „jakoś tam będzie”
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump mówi, że chce zawrzeć umowę, na mocy której Ukraina będzie dostarczać USA metale ziem rzadkich w zamian za otrzymywaną od Stanów Zjednoczonych pomoc.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump zapowiada rozmowy i negocjacje z Rosją i Ukrainą, których celem ma być zakończenie wojny.
„UNHRC stale wykazuje uprzedzenia wobec Izraela, skupiając się na nim niesprawiedliwie i nieproporcjonalnie podczas obrad" - brzmi uzasadnienie decyzji prezydenta Stanów Zjednoczonych. Donald Trump zdecydował też o zakończeniu finansowania UNRWA.
AfD stara się wtrącać w sprawy Polonii w Niemczech - ostrzega Thorsten Klute, polityk SPD z Nadrenii Północnej-Westfalii, w najnowszym odcinku podcastu „Globalny Chrząszcz”.
Mamy dopiero propozycję i zapowiedź przygotowania zmian. A o tym, że są niezbędne, przywódcy europejscy wiedzieli już od dawna – mówi prof. Danuta Hübner, była komisarz UE ds. polityki regionalnej.
To będzie wielka gratka dla miłośników wielkiej sztuki. W Madrycie rusza wyjątkowa wystawa grafik Pabla Picassa. Wydarzenie wzbudzi wielkie zainteresowanie także dlatego, że będzie je można obejrzeć całkowicie za darmo.
Wstrzymanie dużych projektów turystycznych, w tym budowy hoteli, to jedno z rozwiązań, jakie mieszkańcy Gran Canarii zaproponowali, pytani przez władze wyspy w sprawie przyszłości turystyki.
Michał Kuczmierowski (jego adwokat poinformował nas, że były prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych zgodził się na podawanie nazwiska) pozostanie w areszcie tymczasowym.
W londyńskim zoo powitano na świecie 33 małe żaby Darwina, które są gatunkiem zagrożonym wyginięciem z powodu niebezpiecznej choroby grzybiczej. Spora populacja tych płazów trafiła do Wielkiej Brytanii aż z Chile w wyniku skomplikowanej misji ratunkowej.
Gdy Donald Trump ciska cłami niczym Zeus gromami, sprawa Grenlandii objawia całą dwuznaczność. O strategicznym znaczeniu wyspy i surowcach pod lodowcami napisano wiele. Mniej oczywiste wydaje się, dlaczego w XXI wieku Europejczycy mieliby razem bronić byłej kolonii.
Jeszcze w lutym Komisja Europejska przedstawi pierwszy pakiet regulacji do zmian i uproszczenia. Kolejne omnibusy jeszcze w tym roku.
Donald Tusk wykluczył możliwość, by Polska, w związku z przyjętym przez UE paktem migracyjnym, musiała płacić za imigrantów, których nie przyjmie z innych państw w ramach relokacji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas