Asesura nie dla obcokrajowców? RPO Marcin Wiącek z wnioskiem do Adama Bodnara

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek wystąpił do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Chodzi o zakaz obejmowania stanowisk asesorów i sędziów przez osoby, posiadające obce obywatelstwo. To skutek prośby, którą do RPO skierowała aplikantka Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury (KSSiP).

Publikacja: 26.07.2024 13:09

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek

Foto: Rafał Guz

— Dziś aplikant Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, który ma obywatelstwo państwa obcego, nie może po zdaniu egzaminu prokuratorskiego objąć stanowiska asesora prokuratorskiego. W ocenie RPO jest to niezgodne z prawem dostępu do służby publicznej (art. 60 Konstytucji) oraz z zasadą równości wobec prawa (art. 32 Konstytucji) — czytamy w komunikacie biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Wystąpienie Marcina Wiącka jest skutkiem prośby, z którą zwróciła się do RPO aplikantka prokuratorska, legitymująca się obywatelstwem Ukrainy. Pomimo złożenia rok temu wniosku o zrzeczenie się ukraińskiego obywatelstwa we wrocławskim konsulacie, nie został on nadal rozpatrzony przez władze naszego wschodniego sąsiada. Tym samym, kobieta nie jest w stanie ubiegać się o stanowisko asesora prokuratorskiego, gdyż ma podwójne obywatelstwo.

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?