Korespondencyjne wybory prezydenckie - ustawa uchwalona

W Sejmie odbyło się głosowanie w sprawie weta Senatu wobec ustawy o korespondencyjnych wyborach prezydenckich w 2020 r. Przy poparciu 236 posłów, sprzeciwie 213 i 11 osobach wstrzymujących się od głosu ustawa została przyjęta.

Aktualizacja: 07.05.2020 09:50 Publikacja: 07.05.2020 08:52

Korespondencyjne wybory prezydenckie - ustawa uchwalona

Foto: AFP

We wtorek wieczorem Senat odrzucił ustawę o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r.

Uchwalona 6 kwietnia przez Sejm ustawa zakłada, że pierwsza i ewentualna druga tura wyborów prezydenckich w 2020 r. zostaną przeprowadzone wyłącznie drogą głosowania korespondencyjnego. Głosowanie miałoby trwać od godz. 6:00 do godz. 20:00. W tym czasie głosujący musieliby umieścić kopertę z kartą do głosowania i podpisanym oświadczeniem o tajnym i osobistym oddaniu głosu do specjalnej skrzynki pocztowej.

W środę wieczorem Jarosław Kaczyński i Jarosław Gowin poinformowali we wspólnym oświadczeniu, że Prawo i Sprawiedliwość oraz Porozumienie przygotowały rozwiązanie, które zagwarantuje Polakom możliwość wzięcia udziału w demokratycznych wyborach.

"Po 10 maja 2020 r. oraz przewidywanym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, Marszałek Sejmu ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie" - brzmiało oświadczenie. Zgodnie z zapowiedzią liderów dwóch z trzech formacji tworzących rządzącą Zjednoczoną Prawicę, wybory odbędą się w trybie korespondencyjnym.

Tekst głosił, że Porozumienie poprze ustawę o głosowaniu korespondencyjnym i przedstawi - w uzgodnieniu z PiS - propozycje jej nowelizacji.

W czwartek przed godz. 10 w Sejmie odbyło się głosowanie w sprawie weta Senatu odnośnie ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. Do odrzucenia sprzeciwu izby wyższej potrzeba było większości bezwzględnej. Wicepremier Jacek Sasin zapowiadał rano, że biorąc pod uwagę wspólną deklarację Kaczyńskiego i Gowina należy się spodziewać, iż ustawa zostanie przyjęta.

W głosowaniu wzięło udział 460 posłów. Za odrzuceniem stanowiska Senatu głosowało 236 osób, przeciw było 213, od głosu wstrzymało się 11. Sejm uchwalił ustawę o wyborach korespondencyjnych. Ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Wydarzenia
Czy Unia Europejska jest gotowa na prezydenturę Trumpa?
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!
Wydarzenia
100 sztafet w Biegu po Nowe Życie ponownie dla donacji i transplantacji! 25. edycja pod patronatem honorowym Ministra Zdrowia Izabeli Leszczyny.
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Wydarzenia
Marzyłem, aby nie przegrać
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego