Spis odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej (stale lub czasowo) na terenie Polski, a także osób niemających miejsca zamieszkania. Spisane zostaną też mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania oraz zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.
Spis miał trwać do 30 czerwca, ale Sejm zdecydował właśnie o wydłużeniu go do 30 września 2021 r. - ustawa w tej sprawie czeka na podpis prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw.
Czytaj też: Spis powszechny wydłużony
Udział w spisie ludności jest obowiązkowy - za odmowę spisania grozi grzywna. Aby dopełnić obowiązku, należy wypełnić obszerną ankietę dostępną na stronie https://spis.gov.pl. Znajdują się w niej pytania m.in. o dane osobowe, płeć, miejsce zamieszkania, dane domowników, stan posiadania, zatrudnienie, pobierane świadczenia.
Osobom nieposiadającym dostępu do komputera lub internetu zostaną bezpłatnie udostępnione pomieszczenia wyposażone w sprzęt komputerowy z zainstalowanym oprogramowaniem wystarczającym do przeprowadzenia samospisu internetowego. Gdzie? W urzędach: statystycznych, wojewódzkich, gminnych.