W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiła się zapowiedź połączenia Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i Rzecznika Finansowego.
Projekt zakłada przyznanie prezesowi UOKiK wielu nowych kompetencji dotyczących ochrony klientów podmiotów rynku finansowego. Będzie mógł przede wszystkim podejmować interwencje w sprawach indywidualnych, wynikających ze składania reklamacji przez klientów instytucji finansowych, w których zgłaszają on zastrzeżenia do usług świadczonych przez ten podmiot.
Czytaj także: Nawet 9 tys. urzędników rządowych straci pracę
Zgodnie z projektowanymi rozwiązaniami, postępowania w pozasądowym rozpatrywaniu sporów prowadzić będzie specjalny koordynator działający przy prezesie Urzędu. UOKiK ma także przejąć Fundusz Edukacji Finansowej i jak wynika z zapowiedzi, sposób wydawania zebranych na FEF pieniędzy „zasadniczo" nie ulegnie zmianie i zostaną one przeznaczone na edukację finansową.
Z zapowiedzi wynika, że poza tymi dotychczasowymi uprawnieniami rzecznika finansowego, prezes UOKiK przejmie większość pozostałych. Można z tego wywnioskować, że nie wszystkie. Jakie narzędzia wykorzystywane przez klientów w sporach z instytucjami finansowymi przy okazji połączenia urzędów przepadną? Na razie nie wiadomo.