"New York Times": W polskich muzeach są zrabowane dzieła sztuki

W poniedziałkowym „New York Timesie” stwierdzono, że w polskich muzeach znajdują się dzieła sztuki, które zostały zrabowane przez nazistów w Holandii. Zdaniem dziennika władze „zrobiły niewiele”, aby je namierzyć. W tekście przyznano jednak, że podczas II wojny światowej ograbiono wiele polskich obiektów kultury.

Aktualizacja: 14.01.2020 13:05 Publikacja: 14.01.2020 10:40

Naukowcy twierdzą, że obraz Jana van Goyena z 1638 roku, „Chałupy nad kanałem”, znajdujący się obecn

Naukowcy twierdzą, że obraz Jana van Goyena z 1638 roku, „Chałupy nad kanałem”, znajdujący się obecnie w Muzeum Narodowym w Gdańsku, został skradziony holenderskiemu kolekcjonerowi sztuki podczas II wojny światowej.

Foto: Wikimedia Commons, Domena Publiczna

adm

Na łamach poniedziałkowego „New York Timesa", napisano, że "systematyczna grabież Polski przez nazistów podczas II wojny światowej nadal odbija się echem”. Zdaniem dziennika polskie władze starają się odzyskać ponad 63 tys. dzieł sztuki i dóbr kultury. Jak podkreślono, wiele spośród nich skradziono polskim Żydom. Dodano jednocześnie, że zdaniem ekspertów „Polska wykonała małą pracę w zapewnieniu takiej samej sprawiedliwości Żydom z Holandii i innym, których dzieła sztuki ukradziono podczas wojny i skończyły w okupowanej przez Niemców Polsce, a teraz są w oficjalnych kolekcjach muzeów”. 

Czytaj dalej RP.PL

Tylko 9 zł aż za 3 miesiące!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Rzeźba
Ai Weiwei w Parku Rzeźby na Bródnie
Rzeźba
Ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb. To wszystko do zobaczenia na Wawelu
Rzeźba
Lwowska rzeźba rokokowa: arcydzieła z muzeów Ukrainy na Wawelu
Sztuka
Omenaa Mensah i polskie artystki tworzą nowy rozdział Biennale na Malcie
Materiał Promocyjny
Europejczycy chcą ochrony klimatu, ale mają obawy o koszty
Rzeźba
Rzeźby, które przeczą prawom grawitacji. Wystawa w Centrum Olimpijskim PKOl