Akcja „Rzeczpospolitej" we współpracy z UNEP/GRID Warszawa
Utrata różnorodności biologicznej w skali globalnej i konsekwencje dla dobrostanu człowieka, wyzwania związane z ochroną unikalnych wartości przyrodniczych, a także rola odpowiedzialnego biznesu w stymulowaniu zarządzania środowiskiem – o tym m.in rozmawiali eksperci podczas debaty „Bogactwo natury – konieczność, a nie luksus", zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą" wraz z Centrum UNEP/GRID-Warszawa.
Mocny głos ONZ
We wstępie do debaty Inger Andersen, zastępca sekretarza generalnego ONZ oraz dyrektor wykonawcza UNEP, powiedziała, że dla wielu z nas Światowy Dzień Środowiska jest w tym roku nietypowy.
– To, co do tej pory przyjmowaliśmy za pewnik – nasze zdrowie, spacery, świeże powietrze – dziś wydaje się zagrożone. Covid-19 to jak dotąd najpotężniejszy przekaz otrzymany od naszej planety, prośba, byśmy zmienili nasze postępowanie – mówiła. – Działalność człowieka zmodyfikowała dosłownie każdy skrawek lądu. Wypierając świat natury, niszczymy niezbędne ekosystemy i bioróżnorodność, która się w nich rozwija, powodujemy zmiany klimatyczne, pozbawiamy się możliwości wyżywienia i otwieramy drzwi nowym chorobom, takim jak Covid-19 – podkreśliła. – Najwyższy czas posłuchać ostrzeżeń planety – zaapelowała. Dlatego podczas tegorocznego Dnia Środowiska UNEP apeluje o działania na rzecz ochrony natury, zrównoważonego rozwoju i spowolnienia zmian klimatycznych.