Witold Waszczykowski: Koniec nieba otwartego

Warto pomyśleć o rozbudowie na terenie Polski i flanki wschodniej systemów radarowych.

Publikacja: 02.06.2020 21:00

Czy technologie rekonesansu satelitarnego są lepsze niż samoloty ze sprzętem foto?

Czy technologie rekonesansu satelitarnego są lepsze niż samoloty ze sprzętem foto?

Foto: Michael J. MacLeod

Spokojnie. To nie zapowiedź apokalipsy po obecnej pandemii. To zapowiedź administracji amerykańskiej wycofania się z traktatu o otwartych przestworzach. Traktat pozwalał na dokonywanie przelotów samolotami z wyposażeniem foto nad ważnymi obiektami wojskowymi drugiej strony w celu rozpoznania zamiarów wojskowych. Ten traktat wraz z traktatem o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie (CFE) – ograniczającym i redukującym pięć rodzajów broni ciężkiej – oraz dokumentem wiedeńskim o inspekcjach na manewrach wojskowych stanowił postzimnowojenną architekturę kontroli zbrojeń i stworzenia katalogu środków budowy zaufania. Donald Trump zerwał już wcześniej nuklearne porozumienie z Iranem oraz traktat INF z 1987 roku o likwidacji rakiet średniego zasięgu (dotyczył sławnych pershingów i rakiet SS-20).

Liberalny świat zawył: szalony Trump niszczy kolejne podwaliny postzimnowojennego ładu wojskowego. Niestety, świat liberalny kolejny raz nie informuje, że to amerykańska reakcja na gwałcenie kolejnego traktatu przez Moskwę. To Rosja od lat nie pozwala na przeloty nad istotnymi terenami, jak okręg Kaliningradu czy pogranicze z Gruzją. Rosja nie chce pokazać tam rzeczywistych działań wojskowych. Co więcej, Amerykanie dowodzą, iż Rosja wykorzystuje traktat otwartych przestworzy do zbierania danych cywilnych i przemysłowych z terenu USA. Rosja już wcześniej pogwałcila traktat INF i zawiesiła traktat CFE. Amerykańska reakcja wydaje się zatem zasadna.

Amerykanie w ten sposób starają się zmusić Moskwę do przestrzegania traktatów. Zapewne starają się wzmocnić swoją pozycję w rokowaniach na temat strategicznej broni nuklearnej i nowego porozumienia w ramach START, które kończy się w przyszłym roku. Wielu analityków zakłada również, że Amerykanie chcieliby nowych porozumień rozbrojeniowych i o środkach budowy zaufania z udziałem Chin.

Jednak wielu analityków dowodzi, że ten traktat nie jest już użyteczny ze względów technologicznych. Wielu uważa, że obecne technologie rekonesansu satelitarnego dają lepsze efekty niż samoloty ze sprzętem foto.

Czy w tych rozważaniach i rozgrywce z Rosją jest miejsce dla Polski? Amerykańska ambasador w Polsce sugerowała, że nasz kraj mógłby przyjąć z Niemiec amerykańskie pociski i bomby nuklearne w ramach sojuszniczego programu nuclear sharing. Marzenia o polskiej bombie atomowej to temat na inną analizę.

Biorąc jednak pod uwagę fakt, że ani NATO, ani Unia nie rozszerzą się na Wschód przez kilka dekad, a będziemy sąsiadowali z imperialną i agresywną Rosją, to czy nie musimy myśleć o dalszym wzmacnianiu bezpieczeństwa Polski? Oczywiście tak, gdyż bezpieczeństwo nie jest dane raz na zawsze.

Zanim więc przekonamy NATO i USA do włączenia nas w system nuclear sharing, warto pomyśleć o rozbudowie na terenie Polski i flanki wschodniej systemów radarowych. To oczywistość wobec wzrastającej obecności Amerykanów czy przyszłej bazy antyrakietowej w Redzikowie. Przydałby się nad naszym regionem system Awacs latający znad polskiej granicy wschodniej, a nie z zachodnich regionów Niemiec.

Warto o tych problemach porozmawiać w obecnej kampanii prezydenckiej. O bezpieczeństwie Polski nigdy nie za wiele.

Autor jest europosłem PiS, b. ministrem spraw zagranicznych

Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!
Wydarzenia
100 sztafet w Biegu po Nowe Życie ponownie dla donacji i transplantacji! 25. edycja pod patronatem honorowym Ministra Zdrowia Izabeli Leszczyny.
Wydarzenia
Marzyłem, aby nie przegrać
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
4 letnie festiwale dla fanów elektro i rapu - musisz tam być!
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku