W ocenie władz wydziału znacząca poprawa zdawalności absolwentów jest efektem wdrożenia nowego systemu kształcenia. Ubiegłoroczni absolwenci kończyli studia w oparciu o zupełnie nowy program studiów. – Przez pierwsze siedem semestrów studenci uczęszczają na wykłady i ćwiczenia obligatoryjne. Ostatnie trzy semestry stwarzają możliwość samodzielnego kształtowania ścieżki edukacyjnej poprzez wybór jednej z czterech specjalizacji głównych oraz z 12 specjalizacji dodatkowych – tłumaczy dr hab. Piotr Uziębło, prof. UG, prodziekan WPiA ds. studiów dziennych i wieczorowych. – Nowatorski w skali kraju charakter ma forma i tryb pisania pracy magisterskiej, do której przygotowują proseminaria i seminaria. W ciągu ostatnich sześciu tygodni studiów studenci rozwiązują samodzielnie konkretny problem prawny w formie eseju, artykułu, glosy, opinii prawnej, ekspertyzy itp. – dodaje.
Drugi w naszym rankingu Uniwersytet Warszawski uplasował się w zestawieniu przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości na szóstej pozycji (spadek o dwa miejsca, zdawalność 67 proc.), a trzeci Uniwersytet Śląski w Katowicach ze zdawalnością na poziomie 70,1 proc. zajął miejsce piąte (awans o jedną pozycję).
Wśród mniejszych uczelni (liczba absolwentów od 13 do 98) po raz kolejny najlepiej wypadł Uniwersytet w Białymstoku (zdawalność 54,6 proc.) przed Wyższą Szkołą Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach (53,8 proc.) i Uniwersytetem Opolskim (52 proc.). Natomiast wśród uczelni niepublicznych największą zdawalnością może się pochwalić Wyższa Szkoła Bankowa z Gdańska – 71,4 proc.
Ważna ocena na dyplomie
Dane Ministerstwa Sprawiedliwości pokazują, że zachodzi korelacja między oceną końcową ze studiów a zdawalnością na aplikacje. W grupie osób, które miały ocenę celującą, na dyplomie osiągnięto zdawalność na poziomie 90 proc. Wśród piątkowych studentów wyniosła ona już 76 proc., u czwórkowych 39 proc. Z oceną dostateczną na dyplomie na aplikację dostało się zaś jedynie 25 procent absolwentów.
Jaki zawód po studiach chcą wykonywać absolwenci konkretnych uczelni? Ci z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Łódzkiego częściej startowali na aplikację adwokacką, ci z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wrocławskiego czy im. A. Mickiewicza w Poznaniu marzyło natomiast już o niebieskim żabocie.
W prezentacji przygotowanej przez resort sprawiedliwości przedstawiono też profil statystycznego aplikanta: ukończył studia stacjonarne (68,1 proc.) na Uniwersytecie Warszawskim (11,9 proc.) w 2018 r . (52,8 proc.) z oceną „dobry plus" na dyplomie (35,7 proc.), zdał w Warszawie (30,8 proc.) na aplikację radcowską (53,8 proc.), i jest kobietą (62,5 proc.).