Aktualizacja: 15.04.2021 08:22 Publikacja: 15.04.2021 08:22
12 zdjęć
ZobaczFoto: Rzeczpospolita
W tej części rankingu prezentujemy najlepszych specjalistów w dziesięciu dziedzinach prawa podatkowego. Zwycięzcy zostali wyłonieni w dwuetapowym głosowaniu. W pierwszym etapie uczestnicy rankingu zgłaszali najlepszych ich zdaniem fachowców. Mogli zgłosić osobę pracującą dla ich firmy pod warunkiem, że jednocześnie podali nazwiska dwóch osób pracujących dla konkurencji. W efekcie wyłoniliśmy kilkudziesięciu specjalistów, którzy uzyskali największą liczbę głosów ze strony firm biorących udział w rankingu. Następnie poprosiliśmy ich o przedstawienie największych sukcesów z 2020 r.
Wraz z nadchodzącą waloryzacją rent i emerytur w górę pójdą także dodatki do tych świadczeń – na przykład dodatek pielęgnacyjny, dodatek dla sieroty zupełnej czy ryczałt energetyczny. Oto, jakich kwot od 1 marca mogą spodziewać się osoby uprawnione.
Od 25 lutego osoby, które chcą nadal korzystać z aplikacji mObywatel, muszą mieć jej aktualną wersję. „Jeśli nie zaktualizujesz mObywatela przed 25 lutego, nie będziesz mieć dostępu do żadnych możliwości aplikacji i nawet się do niej nie zalogujesz” – czytamy na rządowej stronie info.mobywatel.gov.pl. Posiadacze starszych wersji mObywatela otrzymali powiadomienia o konieczności przeprowadzenia aktualizacji. Przy okazji wprowadzono do niej dwie nowości.
Po drogach jeżdżą kierowcy, którzy zdobyli prawo jazdy mimo orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów. W systemie jest luka - twierdzi serwis brd24.pl.
W Trybunale Konstytucyjnym odbyło się w czwartek spotkanie z przedstawicielami organizacji skupiających prawników sympatyzujących lub kojarzonych z poprzednią władzą.
W razie niewykonania obowiązku informacyjnego bank (lub pożyczkodawca) może zostać pozbawiony prawa do odsetek. Może tak być nawet wtedy, gdy indywidualna waga naruszenia tego obowiązku i jego konsekwencje dla konsumenta będą się różnić w zależności od przypadku - to sedno czwartkowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w pierwszej polskiej sprawie dotyczącej „darmowego” kredytu.
Zmiany w podatku od nieruchomości są potrzebne, ale nie zlikwidują z dnia na dzień niedoskonałości dzisiejszego systemu – przewiduje Adam Hellwig, doradca podatkowy i partner w kancelarii Paczuski Taudul.
Przedsiębiorcy muszą na bieżąco śledzić zmiany przepisów, by spełniać rosnące wymogi i móc korzystać z możliwości, jakie dają nowe regulacje.
Rok 2024 przyniesie bardzo istotną zmianę w polskim systemie podatkowym. Zgodnie z zapowiedzią rządu, w tym roku ma zostać uchwalona ustawa implementująca postanowienia dyrektywy Rady (UE) 2022/2523 o globalnym podatku minimalnym.
JPK_KR_PD (księgi i podatek dochodowy) oraz JPK_ST (środki trwałe) – łącznie nazywane JPK_CIT – to nowy format elektronicznego przekazywania danych z ksiąg rachunkowych bezpośrednio do organów podatkowych, zawierający komponent informacji podatkowych.
Podatek wyrównawczy, e-faktury i problem z budowlami – to najgorętsze tematy w zakresie polskich danin publicznych.
Redakcja „Rzeczpospolitej” nagrodziła najlepsze firmy doradztwa podatkowego. Uroczystość była też okazją do dyskusji o nadchodzących ważnych reformach w prawie podatkowym i zmianach relacji podatników z fiskusem.
Niemal 1,7 mld zł wyniosły w 2023 roku przychody dziesięciu największych polskich firm doradztwa podatkowego. To o niecałe 10 proc. więcej, niż rok wcześniej. Dzięki rankingowi doradztwa podatkowego Rzeczpospolitej wiemy, kto poradził sobie najlepiej.
Zostali wskazani przez współpracowników i konkurencję, a wybrani przez kapitułę. Przedstawiamy listę liderów w dziesięciu dziedzinach prawa podatkowego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas