Ranking firm doradztwa podatkowego 2021: zwycięzcy w kategorii Działalność Pro Bono

Nagrodę za bezpłatne doradztwo dla potrzebujących otrzymują Crido i Kancelaria Ożóg Tomczykowski.

Publikacja: 15.04.2021 09:52

Ranking firm doradztwa podatkowego 2021: zwycięzcy w kategorii Działalność Pro Bono

Foto: Adobe Stock

W tej kategorii rankingu nagradzamy doradców podatkowych, którzy bezinteresownie pomagają potrzebującymi. Liczy się nieodpłatne wsparcie udzielane osobom fizycznym, organizacjom społecznym i instytucjom publicznym, których nie byłoby stać na profesjonalne porady z dziedziny prawa podatkowego. Bierzemy pod uwagę zaangażowanie i nakład pracy, uwzględniając skalę działalności kancelarii i liczbę zatrudnionych w niej doradców podatkowych.

Podobnie jak w poprzednich latach nagrodę przyznaliśmy wraz z Centrum Pro Bono, które od 2007 r. wspiera organizacje pozarządowe w poszukiwaniu bezpłatnej pomocy prawnej. W tym roku za działalność pro bono nagradzamy dwie kancelarie - Crido i Ożóg Tomczykowski.

Wsparcie w sporach z fiskusem

Firma Crido pomaga pro bono kilkudziesięciu byłym pracownikom PZL Świdnik w sporze dotyczącym opodatkowania odpraw. Chodzi o osoby, które w latach 2015 - 2016 skorzystały z programu dobrowolnych odejść. Pracodawca jako płatnik nie pobrał PIT od wypłaconych im odszkodowań. Wcześniej uzyskał bowiem interpretację, iż kwoty te nie podlegają opodatkowaniu. Jednak po kilku latach Ministerstwo Finansów zmieniło stanowisko w tej sprawie. Wówczas urzędy skarbowe zażądały od byłych pracowników zapłaty łącznie kilkuset tysięcy złotych podatku wraz z odsetkami. Wiele z tych osób znalazło się w dramatycznej sytuacji. Są wśród nich emeryci i rodzice niepełnosprawnych dzieci, którzy nie mają na to środków.

- Kiedy dowiedzieliśmy się o tym, postanowiliśmy reprezentować pro bono byłych pracowników PZL Świdnik, którzy nie powinni być wzywani do zapłaty podatku. Traktujemy tę sprawę w sposób szczególny. Wspieramy ich od początku postępowania podatkowego, jak również reprezentujemy osobiście przed sądami administracyjnymi. Obecnie czekamy na rozstrzygnięcie spraw przez NSA i mamy nadzieję, że będą to orzeczenia korzystne dla pracowników - mówi odpowiedzialny za projekt Sławomir Pilarczyk, starszy menedżer w Crido.

Doradcy podatkowi Crido musieli jednak najpierw przekonać niektórych byłych pracowników PZL Świdnik, że warto dochodzić swych praw. Część z nich obawiała się, że spór z fiskusem tylko pogorszy ich sytuację. W pomoc pro bono od trzech lat zaangażowanych jest 5-6 doradców podatkowych Crido (część osób się zmienia). Dotychczas poświecili tej sprawie kilkadziesiąt godzin pracy.

- Orzeczenia NSA będą miały również znaczenie dla ogółu podatników. NSA rozstrzygnie, czy można dochodzić zapłaty PIT od podatnika w sytuacji, gdy płatnik miał w tym zakresie pozytywną interpretację - dodaje Sławomir Pilarczyk.

Pomoc w czasie pandemii

Nagrodę za działalność pro bono otrzymuje również Kancelaria Ożóg Tomczykowski. Jej zespół od początku pandemii wspiera przedsiębiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji z powodu obostrzeń. Prawnicy kancelarii przeznaczyli ponad 1000 godzin na pracę pro bono, udzielając przedsiębiorcom porad podatkowo-prawnych poprzez takie akcje jak: „Jesteśmy Razem. Pomagamy!", „RatujBiznes! Rzecznika MŚP", „Gorąca linia dla Członków Business Centre Club", porady prawne na stronie „Szukaj radcy" Okręgowej Izby Radców Prawnych" oraz webinary dla członków Stowarzyszenia Inicjatywy Firm Rodzinnych.

W marcu 2020 roku prawnicy Kancelarii Ożóg Tomczykowski przygotowali w trybie pilnym koncepcję nowelizacji przepisów podatkowych, pozwalających przedsiębiorcom na neutralne przekazywanie placówkom medycznym najpotrzebniejszych towarów i sprzętu. Przeprowadzili też akcję informacyjną skierowaną do ponad 800 placówek medycznych, które leczyły pacjentów chorych na koronawirusa. Chodziło o zachęcenie tych placówek, aby zamieszczały na swoich stronach internetowych informacje o zasadach odliczania darowizn od dochodu oraz projekty dokumentów przygotowanych przez prawników kancelarii. Celem było dotarcie do jak największej liczby osób, zarówno prywatnych, jak i przedsiębiorców, którzy mogli wesprzeć placówki i pracujący w nich personel.

- Kancelarie podatkowe to nie tylko klienci, transakcje i sprawy procesowe z fiskusem. To przede wszystkim ludzie, którzy tam pracują i w chwili próby potrafią kierować się odruchem serca oraz odpowiadać na potrzeby innych. Uważam, że w obliczu zderzenia z nieznanym, jakim było pojawienie się epidemii, kancelarie podatkowe stanęły na wysokości zadania. Pomagały jak tylko mogły: mniejsze świadczyły usługi pro bono samodzielnie i w ramach wielu zorganizowanych akcji, oferowały klientom rabaty, większe dodatkowo objaśniały zawiłe przepisy kolejnych tarcz antykryzysowych i angażowały się w proces legislacyjny. Należą się im duże brawa - mówi Paweł Tomczykowski, partner zarządzający Kancelarią Ożóg Tomczykowski.

Akcje dla biznesu i organizacji

Również kancelaria ECDP zaangażowała się w szereg akcji związanych z pomocą przedsiębiorcom w czasie pandemii. Na stronie „Ratujmy Polski Biznes" eksperci ECDP nieodpłatnie wyjaśniali zagadnienia podatkowe oraz składali apele i petycje dotyczące właściwego stosowania prawa. Doradcy podatkowi ECDP brali też udział m.in. w akcji „Prawnicy Pro Bono". Udzielali bezpłatnych porad prawnych?dotyczących tarczy antykryzysowej.

Z kolei kancelaria Grant Thornton przeprowadziła akcję „Rozliczymy za Darmo Twoją Darowiznę", w której oferowała przedsiębiorstwom i innym organizacjom nielimitowane darmowe wsparcie w rozliczaniu darowizn przekazywanych na walkę z pandemią.

Firmy biorące udział w rankingu pomagają też w bieżącej działalności organizacjom pożytku publicznego. Kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak od kilku lat świadczy bieżące nieodpłatne usługi doradztwa podatkowego na rzecz m.in. Związku Dużych Rodzin Trzy Plus oraz Fundacji Świętego Mikołaja.

Warto się angażować

Anna Włodarczyk, koordynatorka Centrum Pro Bono, programu prowadzonego przez Fundację Uniwersyteckich Poradni Prawnych, zachęca też inne kancelarie do dzielenia się wiedzą.

- W minionym roku zwraca uwagę wyjątkowe zaangażowanie większości firm doradztwa podatkowego w zwalczanie skutków pandemii Covid 19. Zaangażowanie to przybiera różne formy takie jak: webinaria, infolinie, raporty i bezpłatne porady dla przedsiębiorców na temat form pomocy w ramach tarczy antykryzysowych, a także zmian prawno-podatkowych dotyczących działalności przedsiębiorstw w okresie pandemii. Większość udzielających wsparcia firm posługuje się klasyczną definicją pro bono, jako wszelkiej pomocy z wykorzystaniem wiedzy i kompetencji prawniczych. Zgodnie z takim pojmowaniem pro bono działa także Centrum Pro Bono. Natomiast w nadesłanych zgłoszeniach można dostrzec także inne formy działalności dobroczynnej firm doradztwa podatkowego, takie jak wsparcie finansowe dla szpitali, czy przekazanie komputerów do domów dziecka - mówi Anna Włodarczyk.

>> Ranking firm doradztwa podatkowego "Rzeczpospolitej" - wyniki 15. edycji

Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Konsumenci
To koniec "ekogroszku". Prawnicy dla Ziemi: przełom w walce z ekościemą
Edukacja i wychowanie
Nie zdał egzaminu, wygrał w sądzie. Wykładowcy muszą przestrzegać zasad
Sądy i trybunały
Pomysł Szymona Hołowni nie uratuje wyborów prezydenckich
Edukacja i wychowanie
Uczelnia ojca Rydzyka przegrywa w sądzie. Poszło o "zaświadczenie od proboszcza"
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10