Radę Arbitrażową powołano zgodnie z postanowieniami nowego Statutu Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej, który wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2019 r. Na jego mocy organami Sądu są Rada Arbitrażowa i Dyrektor Generalny Sądu. Główną kompetencją Rady Arbitrażowej, której pracami kieruje Przewodniczący Rady, jest samorządne współkształtowanie i nadzór nad merytorycznymi aspektami działalności Sądu.
- Naszym celem jest zwiększenie wykorzystania potencjału Sądu Arbitrażowego w zakresie wsparcia biznesu w polubownym rozwiązywaniu sporów. Chcielibyśmy, aby członkowie Rady Arbitrażowej przyjęli na siebie trudną i wymagającą misję popularyzacji polubownego rozstrzygania sporów w Polsce i jednocześnie współkształtowali strategiczne kierunki rozwoju naszej instytucji. Zmiany w regulaminach postępowań, a także w organizacji pracy Sądu Arbitrażowego przy KIG stanowią często wyznacznik dla innych instytucji tego typu w Polsce, dlatego do współpracy zaprosiliśmy najznamienitszych przedstawicieli polskiego arbitrażu. Planujemy przeprowadzić otwartą dyskusję na temat potrzebnych zmian regulacyjnych i organizacyjnych z prawnikami, ale także biznesem, przy pełnym zachowaniu przyświecających nam zasad niezawisłego i bezstronnego rozstrzygania sporów powstających w obrocie gospodarczym – mówi Prezes Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Arendarski.
Zgodnie z postanowieniami nowego Statutu Sądu, na wniosek Prezesa Krajowej Izby Gospodarczej Andrzeja Arendarskiego, Przewodniczącym Rady Arbitrażowej został mecenas Marek Furtek. W skład nowej Rady Arbitrażowej powołani zostali:
1. Dr hab. Zbigniew Banaszczyk
2. Radca prawny Monika Hartung