Jednym z najważniejszych obowiązków członka spółdzielni jest objęcie w niej obowiązkowego udziału. W ten sposób uczestniczy on w budowaniu kapitału spółdzielni.
Członek spółdzielni, który podejmuje decyzję o przystąpieniu do spółdzielni, bierze pod uwagę treść jej statutu obowiązującego w dacie przystąpienia, w tym określoną w nim wysokość udziału lub udziałów obowiązkowych. Wysokość zadeklarowanych udziałów wyznacza także granicę odpowiedzialności członka spółdzielni za jej straty bilansowe.
Czytaj także: Sąd: członkostwo nie tworzy interesu prawnego w sprawie majątku po spółdzielni mieszkaniowej
Zmiana statutu
Może się jednak zdarzyć, że w czasie trwania członkostwa nastąpi zmiana statutu spółdzielni polegająca na podwyższeniu wysokości udziału obowiązkowego. Czy w takiej sytuacji członek spółdzielni ma obowiązek dopłacić do nowej wysokości udziału?
Jeśli zmieniony statut nie wprowadza takiego obowiązku, niewątpliwie członek spółdzielni, który opłacił udział obowiązkowy w kwocie wymaganej w dacie jego przystąpienia, w pełni wykonał swoje zobowiązanie do wniesienia zadeklarowanego udziału i nie pozostaje dłużnikiem spółdzielni z tego tytułu. Ponadto spółdzielnia nie może traktować go jako niewykonującego obowiązków członkowskich. Co za tym idzie – spółdzielnia nie może pozbawić go członkostwa ani przez wykluczenie, ani przez wykreślenie.