Tajemnicza choroba u dzieci. We Francji zmarł dziewięciolatek

We Francji zmarł zakażony koronawirusem 9-letni chłopiec, u którego na skutek choroby być może powiązanej z SARS-CoV-2 doszło do zatrzymania akcji serca. Światowa Organizacja Zdrowia wezwała lekarzy do czujności w związku z napływającymi doniesieniami o schorzeniu u dzieci przypominającym chorobę Kawasakiego.

Aktualizacja: 15.05.2020 23:10 Publikacja: 15.05.2020 18:51

Tajemnicza choroba u dzieci. We Francji zmarł dziewięciolatek

Foto: AFP

zew

Chłopiec zmarł w szpitalu La Timone w Marsylii. Rzecznik placówki poinformował, że u dziecka potwierdzono koronawirusa, lecz nie stwierdzono objawów COVID-19.

Dziewięciolatek trafił do szpitala po tym, jak doszło u niego do zatrzymania akcji serca. Chłopiec zmarł po siedmiu dniach pobytu w placówce. Lekarze określili jego śmierć jako niezwykle rzadki przypadek.

W zeszłym miesiącu dyrektor generalny w resorcie zdrowia Jerome Salomon informował, że francuskie władze wiedzą o istnieniu rzadkiej choroby przypominającej chorobę Kawasakiego, której objawami są zapalenie, obrzęki kończyn, wysypka i zawał serca.

Powołując się na rzecznika francuskiej agencji zdrowia CNN podało, że od początku pandemii koronawirusa na tę chorobę zapadło we Francji 135 dzieci. Śmierć 9-latka w Marsylii to pierwszy przypadek śmiertelny.

Francuskie służby medyczne nazywają schorzenie podobnym do choroby Kawasakiego, ponieważ - jak wynika z bieżącej wiedzy lekarzy - atakuje ona dzieci w wieku od 5 do 15 lat, podczas gdy na chorobę Kawasakiego zazwyczaj chorują dzieci do 5 roku życia.

Głos w sprawie choroby zabrała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), która zaapelowała do lekarzy-pediatrów o czujność. - Doniesienia o przypadkach choroby podobnej do choroby Kawasakiego napływają z wielu państw - podkreśliła dr Maria Van Kerkhove, szefowa oddziału WHO ds. nowych chorób i chorób odzwierzęcych.

Nauka
Obraz, notatki na marginesach. Co staropolskie książki mówią o ich czytelnikach?
Nauka
Etiopskie kazania. Nieznane karty z historii zakodowane w starożytnym języku
Nauka
Niezwykły fenomen „mlecznego morza”. Naukowcy bliżej rozwiązania zagadki
Nauka
„Wpływ psów na środowisko jest bardziej zdradliwy niż się uważa”. Nowe wyniki badań
Nauka
Zanika umiejętność pisania. Logika i gramatyka zaczynają przerastać młode pokolenie