Ukraina: Rekordowa dziura w handlu zagranicznym

Rośnie deficyt w bilansie handlowym Ukrainy. Dziura sięga już rekordowej wielkości 10 mld dolarów. To o 6 proc. więcej niż przed rokiem.

Aktualizacja: 17.01.2020 12:02 Publikacja: 17.01.2020 09:40

Ukraina: Rekordowa dziura w handlu zagranicznym

Foto: Bloomberg

Dane za 11 miesięcy 2019 r. opublikowane przez urząd statystyczny podają rozmiar deficytu 9,3 mld dol., natomiast bank centralny ocenił go na 10 mld dol. To rekord świadczący o coraz słabszej konkurencyjności produkcji krajowej.

Czytaj także: Bank Światowy podnosi prognozę wzrostu Ukrainy

Sytuacja ta ma się jeszcze pogłębić w kolejnych latach. Prognozy rządowe oceniają deficyt w handlu zagranicznym Ukrainy na 13,78 mld dol. (w negatywnym scenariuszu to 13,96 mld dol.) w tym roku, 14,92 mld dol. (15,6 mld dol.) w następnym i 16,11 mld dol. (17,25 mld dol.) w 2022 r.

Zdaniem ukraińskich ekonomistów rosnący deficyt uderza w krajowy przemysł, który ma coraz więcej trudności, by skutecznie konkurować z produkcją z zagranicy. A to przekłada się niekorzystnie na rynek pracy; firmy zmniejszają zatrudnienie, spadają wpływy do budżetu. Pomimo to dane na dziś świadczą, że gospodarka się rozwija, a hrywna umacnia. Bogdan Doniliszyn szef rady Narodowego Banku Ukrainy tłumaczy to przeorientowaniem eksportu z metalurgii i chemii na produkcję rolno-nawozową i metalurgicznych prefabrykatów.

- Oba działy nie są prestiżowe. Zmieniamy specjalizację pozostając w niższej lidze światowych eksporterów. Na razie otwartość ukraińskiej gospodarki nie doprowadza do zmian struktury, co dokładnie widać w analizie tego, co sprzedajemy za granicę, a co stamtąd kupujemy - mówi ekspert dla agencji Unian.

Jego zdaniem Ukraina powinna pójść śladem Słowacji i Czech, którym w ciągu dekady udało się zwiększyć udział technologicznego eksportu i zmienić strukturę sprzedaży za granicę. Niezbędni do tego okazali się zagraniczni inwestorzy.

Tu jednak Ukraina nie może liczyć na duże zainteresowanie, dopóki tak wysoki jak dziś jest poziom korupcji i biurokracji w państwie. Do tego rząd nie stosuje skutecznych zachęt dla biznesu, promujących inwestycje, modernizacje i zmianę profilu produkcji na nowocześniejszy. Eksperci zwracają uwagę, że ukraińscy emigranci zarobkowi, co roku przysyłają do kraju 12-14 mld dol., co ratuje konsumpcję.

Dziś kraj nie ma też pełnowartościowej strategii rozwoju.

Handel
Prezes największego banku USA o cłach Trumpa: Pogódźcie się z tym
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Handel
Nowe zasady sprzedaży bananów. Koniec z owocami "premium"
Handel
Słodycze w ubiegłym roku zdrożały najmocniej
Handel
Kanada jest gotowa na cła Trumpa. Premier Trudeau: To będzie dolar za dolara ceł
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Handel
Protest w znanej sieci supermarketów. Chcą poprawy warunków pracy i podwyżek płac
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego