Budownictwo senioralne w Polsce kojarzy się przede wszystkim z domami opieki dla osób potrzebujących wsparcia. Jednak dominującym na świecie trendem jest obecnie tworzenie atrakcyjnych rozwiązań dla ludzi dopiero rozpoczynających życie na emeryturze – wskazuje Przemysław Chimczak, współzałożyciel firmy ThinkCo. – Podstawowym założeniem domów dla seniorów jest zaoferowanie niezależnych mieszkań z dostępem do przestrzeni integracji oraz oferty usług dodatkowych – zaznacza. W Polsce ta rynkowa nisza nabiera znaczenia.
Operator to klucz
Sieć SMS-ów – serwisowanych mieszkań dla seniorów – buduje Origin Investments, opierając się na doświadczeniu kanadyjskiej grupy Origin. Inwestor zaczął od tworzenia zaplecza, czyli ośrodków rehabilitacji (w Otwocku działa od zeszłego roku, w Krakowie ruszy po wakacjach), podkreślając, że mieszkania serwisowane dla seniorów to tylko w 1/3 kwestia dostosowanej architektury – kluczowy jest operator gwarantujący stabilne oraz długoterminowe zarządzanie i świadczenie usług.
Pierwsze SMS-y powstaną w Mechelinkach pod Gdynią w ramach większego kompleksu, m.in. z hotelem rehabilitacyjnym. Partnerem jest giełdowy Pekabex, współinwestor i generalny wykonawca – przy zastosowaniu prefabrykacji. Strony nie wykluczają kolejnych wspólnych inwestycji.
Tworzeniem mieszkań serwisowanych dla seniorów zajmuje się także Orpea Polska należąca do grupy Orpea z Francji – to rozszerzenie głównego biznesu, czyli domów opieki. Apartamenty działają już we Wrocławiu, kolejne będą w Poznaniu.
– Wchodzimy w okres bardzo szybkiego starzenia się polskiego społeczeństwa. W okolicy 2030 r. liczba osób w wieku 25–34 lata niemal zrówna się z liczbą seniorów powyżej 70. roku życia. Dołączymy tym samy do grona najstarszych społeczeństw Europy – mówi Chimczak. – Budownictwo dostosowane do potrzeb starzenia będzie u nas koniecznością i następne lata z pewnością pokażą coraz większe zainteresowanie inwestorów tym rynkiem – dodaje.