Dowodzi też, jak olbrzymie znaczenie ma umiejętność niekonwencjonalnego podejścia do zarządzania wiedzą, kształcenia uczniów i studentów.
Obecna sytuacja jest doskonałą okazją ku temu, by wykorzystać narzędzia edukacyjne online, które już sprawdziły się w procesie nauczania. Jedną z takich propozycji jest program eTwinning, wdrażany w Polsce przez Fundację Rozwoju Sytemu Edukacji. Platforma eTwinning Live udostępnia bezpłatne narzędzia do realizowania projektów online. Są to webinaria i kursy online prowadzone przez ekspertów z całej Europy. Jest narzędziem, które pozwala na płynne przestawienie całego procesu edukacyjnego na model zdalnej współpracy uczniów i nauczycieli w przestrzeni online.
eTwinning się sprawdza
Na to, jak pandemia wymusiła na nas nowe podejście do edukacji, zwraca uwagę dr Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.
– Pandemia jest nie tylko kryzysem. Jest olbrzymią szansą na przetestowanie zarówno nowych narzędzi edukacyjnych, jak i naszych kompetencji. Przed kształceniem kompetencji cyfrowych nie uciekniemy. Im szybciej nauczyciele postawią na samorozwój, tym większy sukces odniosą. To oznacza zmianę myślenia o roli nauczyciela jako osoby przekazującej wiedzę – wskazuje dr Paweł Poszytek. – W czasach pandemii widzimy, że wielu uczniów radzi sobie z nowymi narzędziami lepiej niż niejeden nauczyciel. Nie możemy się na to obrażać, trzeba to wykorzystać. W programie eTwinning stawiamy na stały rozwój cyfrowego warsztatu nauczyciela i uczenie się przez całe życie. Żyjemy w czasach, które wymagają od nas olbrzymiej elastyczności – dodaje.
Program eTwinning, jako narzędzie pozwalające zarządzać projektami edukacyjnymi, został przetestowany w całej Europie. W Polsce korzysta z niego ponad 18 tys. szkół. Oznacza to, że przeszło 70 tys. polskich nauczycieli wzięło udział w ponad 30 tys. międzynarodowych projektów edukacyjnych online.
Teraz platforma cieszy się wyraźnie większym zainteresowaniem. W I kw. na eTwinning zarejestrowało się ponad 3 tys. nauczycieli. Udostępnili oni 1 tys. nowych projektów. A z organizowanych kursów i webinarów w marcu skorzystało ponad 2,5 tys. uczestników.