Polscy liderzy w raportowaniu społecznym

Giełdowe spółki Orange i Cyfrowy Polsat opublikowały w tym roku najlepsze raporty społeczne. W konkursie Forum odpowiedzialnego Biznesu i Deloitte wystartowała w tym roku rekordowa grupa 48 firm i organizacji, które zgłosiły 49 raportów.

Aktualizacja: 19.10.2018 12:25 Publikacja: 19.10.2018 12:17

Polscy liderzy w raportowaniu społecznym

Foto: 123RF

- Kryteria, którymi kierujemy się przy ocenie publikacji zgłaszanych do Konkursu „Raporty Społeczne” to kompletność, zaufanie, komunikacja – podkreśla Dominika Bettman, prezeska Forum Odpowiedzialnego Biznesu i przewodnicząca Jury Konkursu Raporty Społeczne, który od 12 lat docenia firmy i organizacje przygotowujące i prezentujące swoje publikacje społeczne w staranny, przemyślany i wiarygodny sposób. Tegorocznych laureatów nagrodzono podczas piątkowej gali w Warszawie.

W tegorocznej 12. edycji Konkursu Raporty Społeczne, w którym oceniano raporty oraz sprawozdania przedstawiające informacje niefinansowe firm i organizacji, przyznano nagrody w 8 kategoriach - w tym za raport zintegrowany, raport społeczny, raport organizacji pozabiznesowej.

Jak podkreśla Maria Ibisz, menedżer w zespole ds. zrównoważonego rozwoju w Polsce i w Europie Środkowej w Deloitte, jakość zgłaszanych do konkursu raportów z roku na rok wzrasta. Coraz więcej jest też raportów zintegrowanych. W tym roku aż 92 proc. raportów zostało przygotowanych zgodnie z międzynarodowym standardem Global Reporting Initiative (GRI). W dodatku, już 58 proc. raportów zintegrowanych poddano zewnętrznej weryfikacji - co dowodzi, że firmom i organizacjom zależy na wiarygodności swoich publikacji.

Maria Ibisz zwraca uwagę, że jakość debiutujących raportów często jest równie wysoka, jak w przypadku wieloletnich liderów zestawienia - co podwyższa poprzeczkę dla tych drugich. Zwycięskie raporty z Polski będą miały – jak co roku - szansę zmierzyć się w Green Frog Awards (GFA) - jedynym konkursie na najlepsze raporty zintegrowane i niefinansowe w Europie Środkowej i Rosji.

Znaczącą część laureatów (jak i kandydatów) w tegorocznym konkursie stanowiły duże spółki giełdowe - objęte unijnymi regulacjami dotyczącymi rozszerzonego raportowania niefinansowego. Spółki giełdowe zdobyły też główne nagrody i wyróżnienia.

Orange Polska - laureat głównej nagrody za raport zintegrowany – został doceniony m.in. za kompleksowe pokazanie ryzyk; rzetelność, dokładność i wiarygodność raportu, który pokazuje zarówno mocne, jak i słabsze strony organizacji. Raport Orange Polsk zdobył też nagrodę GPW.

Wyróżnienie w tej kategorii zdobył ING Bank Śląski.

Za kompletność, wiarygodność i przystępność publikacji został doceniony Cyfrowy Polsat – laureat głównej nagrody za raport społeczny.

Wyróżnienie w kategorii debiut zdobyły natomiast giełdowa spółka LPP (eksperckie jury podkreśla m.in. odważne podjęcie trudnego tematu odpowiedzialności w łańcuchu dostaw) oraz MPWiK S.A. we Wrocławiu - za kształtowanie trendu sprawozdawczości niefinansowej w sektorze publicznym w oparciu o międzynarodowe wytyczne GRI.

Wśród tegorocznych laureatów Konkursu Raporty Społeczne są też Kompania Piwowarska - zdobywca głównej nagrody dziennikarzy- oraz wyróżniona przez nich Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka. Najlepszy raport organizacji pozabiznesowej zgłosiła Fundacja Janaszka PODAJ DALEJ zaś głosy internautów zdobyła Fundacja Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa.

Biznes
Szykuje się przejęcie na polskim rynku jubilerskim. Gigant jeszcze urośnie
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Biznes
Majątki 500 najbogatszych miliarderów warte 10 bln dolarów. Kto ma najwięcej?
Biznes
Niechciane telefony od agentów nieruchomości. Co na to nowe przepisy?
Biznes
Prof. Andrzej K. Koźmiński: Elon Musk chce być Bogiem. I ma na to pieniądze
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Biznes
Dariusz Miłek: Ścigam się sam ze sobą
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay