Trzeba złagodzić kryteria leczenia

Włączenie większej liczby chorych na SM do II linii leczenia przełoży się na poprawę stanu pacjentów i oszczędności dla budżetu – przekonują eksperci.

Publikacja: 04.02.2021 21:00

W debacie udział wzięli m.in: Dominika Czarnota-Szałkowska, sekretarz generalna PTSR, prof. Alina Ku

W debacie udział wzięli m.in: Dominika Czarnota-Szałkowska, sekretarz generalna PTSR, prof. Alina Kułakowska, UM w Białymstoku, prof. Agnieszka Słowik, konsultant krajowy w dziedzinie neurologii, Malina Wieczorek, prezes Fundacji SM – walcz o siebie, prof. Jarosław Sławek, PTN, dr hab. Monika Adamczyk-Sowa, PTN, prof. Konrad Rejdak, PTN, Marzanna Bieńkowska, RPP, Tomasz Połeć, prezes PTSR

Foto: materiały prasowe

Kryteria kwalifikacji do programu lekowego II linii, umożliwiające skuteczniejsze leczenie stwardnienia rozsianego (SM), są w Polsce zbyt restrykcyjne. Ich złagodzenie może w wielu wypadkach zahamować utratę sprawności pacjentów i spowolnić rozwój choroby – zgodzili się eksperci biorący udział w debacie eksperckiej pt. „Zmiana kryteriów kwalifikacji do programu lekowego SM – potrzeby pacjentów i lekarzy a możliwości systemowe", która odbyła się pod patronatem honorowym rzecznika praw pacjenta. Spotkanie zorganizowało Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego.

Pozostało 95% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Zdrowie
Co dalej z regulacją saszetek nikotynowych?
Zdrowie
"Czarodziejska różdżka" Leszczyny. Co z wotum nieufności wobec minister zdrowia?
Zdrowie
Reforma szpitali na politycznym zakręcie
Zdrowie
Reforma szpitali. Projekt trafi do ponownych konsultacji
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Zdrowie
Dziecko też może mieć kryzys psychiczny