19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 10.03.2020 06:22 Publikacja: 09.03.2020 18:47
Wydział Prawa UJ
Foto: Adobe Stock
Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury podsumowała wyniki egzaminów na aplikacje sędziowską i prokuratorską 2020 r. Odbyły się pod koniec 2019 r. Do konkursu zgłosiło się 1952 kandydatów, do egzaminu przystąpiło 1765 osób, do drugiego etapu dostało się 385, a na aplikację 186 osób. Do I etapu (5 listopada 2019 r.) przystąpiło 1616 absolwentów uczelni publicznych i 149 niepublicznych. Najwięcej kandydatów tych pierwszych (10,9 proc. przystępujących) to absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, potem US w Katowicach i UMK w Toruniu. Wśród szkół niepublicznych pierwsza trójka to Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie i Uczelnia Łazarskiego.
Niewykluczone, że w najbliższy czwartek Państwowa Komisja Wyborcza wróci do sprawy dotacji dla PiS. Jakie są możliwe scenariusze postępowania?
Rodzice, którzy pobierają świadczenie wychowawcze 800 plus, powinni pamiętać o konieczności złożenia wniosku na nowy okres świadczeniowy w 2025 r. Nabór rozpocznie się już niedługo. Od kiedy można składać dokumenty?
Poczta Polska informuje o obniżce opłat za abonament RTV, z której można skorzystać do 25 stycznia. Mogą na nią liczyć osoby, które zapłacą abonament za cały rok z góry. Zaoszczędzić można również płacąc za okres dłuższy niż miesiąc.
Rodzinna opieka nad nieruchomością na czas przejściowy, choć bardzo się przedłużający, nie prowadzi do jej zasiedzenia.
Od nowego roku wędkarzy czeka sporo zmian dotyczących dostępu do polskich łowisk oraz opłat za wydanie zezwoleń na amatorski połów ryb. Wszystko z powodu zamknięcia programu „Nasze Łowiska”. Jakie zasady obowiązują obecnie?
Przewodniczący Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury, Jacek Skała, zwrócił się do prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości Adama Bodnara o interwencję w sprawie dyskryminacji aplikantów prokuratorskich, którzy przygotowują się do egzaminu zawodowego w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury.
Egzaminy ósmoklasisty w 2025 roku odbędą się między 13 a 15 maja. Jednym z obowiązkowych przedmiotów jest język polski. Jakie lektury muszą znać uczniowie?
W 2025 roku maturzyści przystępują obowiązkowo do egzaminu pisemnego i ustnego z języka obcego nowożytnego. Większość uczniów będzie zdawać język angielski. Co trzeba wiedzieć o tym egzaminie?
W 2025 roku cykl egzaminów ósmoklasisty w terminie głównym odbędzie się tradycyjnie w maju. Znane są również czerwcowe daty dodatkowych terminów. Jak wygląda dokładny harmonogram egzaminów na zakończenie szkoły podstawowej?
Szykują się zmiany dla maturzystów, w tym tegorocznych. Chodzi między innymi o ułatwienia dla chorych przystępujących do egzaminu oraz czas przechowywania prac.
W poniedziałek 5 maja 2025 roku o godzinie 9.00 rozpocznie się matura pisemna z języka polskiego na poziomie podstawowym. Jest ona obowiązkowa dla wszystkich maturzystów podobnie jak egzamin ustny z tego przedmiotu. Oto wymagania i formuła egzaminu.
Nieprawidłowości związane z prowadzonymi przez różne ośrodki akademickie w Polsce -wyższe uczelnie zarówno prywatne jak i publiczne – studiami podyplomowymi MBA – Master of Business Administration związane były głownie z aferą wokół Collegium Humanum.
Wróciłem szczęśliwie z Charkowa. Ale nie spodziewałem się, że tu, w Warszawie, też jest jakiś front – mówi „Rzeczpospolitej” dr h.c. Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej UW, laureat Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas