Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach rozstrzygnął w interpretacji z 5 kwietnia 2016 r. (IBPP3/4512-29/16/KG) kwestię opodatkowania usługi dzierżawy. Sprawa dotyczyła gminy, która jako podatnik VAT czynny ponosi od 2014 r. wydatki inwestycyjne na budowę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Gmina otrzymuje wystawione na nią faktury z naliczonym podatkiem VAT. Otrzymała też dotację netto z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW).
Po zakończeniu inwestycji gmina zamierza wydzierżawić infrastrukturę Przedsiębiorstwu Usług Komunalnych sp. z o.o. i pobierać z tego tytułu wynagrodzenie. Ta spółka kapitałowa, w której gmina jest jedynym udziałowcem, jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Wybudowana infrastruktura sanitarna pozostanie własnością gminy. Za jej pomocą spółka będzie świadczyć na terenie gminy odpłatne usługi doprowadzania wody i odprowadzania ścieków.
Spółka będzie miała prawo do pobierania opłat za te usługi. Gmina będzie wystawiać na spółkę faktury VAT ze stawką podstawową.
Gmina zapytała, czy usługa dzierżawy będzie podlegać opodatkowaniu VAT, czy będzie miała prawo do odliczenia VAT z faktur dokumentujących wydatki na budowę infrastruktury oraz za jaki okres.
Dyrektor izby skarbowej przypomniał, że w myśl art. 693 § 1 ustawy – Kodeks cywilny przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić umówiony czynsz. Z przepisów ustawy o VAT wynika z kolei, że dzierżawa infrastruktury stanowi świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy podlegające opodatkowaniu.