Premier przyjechał z pieniędzmi

Donald Tusk zapowiedział, że jeszcze dzisiaj ruszy wypłata zasiłków dla poszkodowanych w powodzi. Premier jest z wizytą na Podkarpaciu, w Małoposce i na Opolszczyźnie.

Aktualizacja: 30.06.2009 03:56 Publikacja: 29.06.2009 11:35

Premier przyjechał z pieniędzmi

Foto: Fotorzepa, Krz Krzysztof Łokaj

[link=http://www.rp.pl/galeria/276815,1,326942.html" "target=_blank]Zobacz galerię zdjęć z zalanych województw[/link]

Powodzianie mogą liczyć na wypłatę do sześciu tysięcy złotych, ale gospodarstwa, którym woda całkowicie zniszczyła domy będą mogły występować o wyższą pomoc rządową. — Jak choćby mieszkańcy tego domu w Zawadzie z którego zostały tylko drewniane belki — obiecywał premier.

Mają też być pieniądze na odbudowę infrastruktury. Rząd będzie się starał wygospodarować w budżecie do końca roku pół miliarda złotych na usuwanie skutków powodzi. — Mam nadzieję, że nie będzie już w tym roku więcej takich kataklizmów — zastrzegł szef rządu.

Premier chwalił władze samorządowe, a zwłaszcza strażaków za ogromne zaangażowanie w walce z żywiołem. — Robimy co możemy — odpowiadał wójt Dębicy Stanisław Rokosz. Premier po obejrzeniu zniszczeń dziwił się, że taka mała rzeczka Zawadka spowodowała straty porównywalne z trzęsieniem ziemi. — Trzeba dziękować Bogu, że nie było ofiar w ludziach — zaznaczył.

Premier odniósł się też do ataków opozycji, że rząd nie ma przygotowanego programu powodziowego. — Ten program to setki inwestycji, które są realizowane. Ale jeszcze przez wiele lat będziemy w Polsce budować infrastrukturę powodziową i nie będziemy w stanie zapobiegać powodziom — podkreślił.

Po wizycie w Zawadzie premier odwiedził miejscowość Radwan w Małopolsce i Dziewiętlice na Opolszczyźnie. W tych ostatnich niszczonych zostało 65 domów oraz most. Konieczne jest wybudowanie nowych dróg. Wstępnie straty oszacowano na dziesięć milionów złotych.

[srodtytul]Potrzebna pomoc[/srodtytul]

O pomoc dla poszkodowanych na południu Polski zaapelowała Caritas. Już uruchomiono specjalne konto. Można też wysyłać sms-y pod numer 72 902 o treści Pomagam. Koszt jednego SMS-a to 2,44 zł.

— Mamy nadzieję, że rząd nie zostawi nas samych sobie — mówią w Urzędzie Gminy w Dębicy w Podkarpackiem. Rano pracownicy urzędu przygotowywali się do przyjęcia szefa rządu i wicepremiera Grzegorza Schetyny w Zawadce, by im pokazać ogrom zniszczeń.

— W gminie Dębica zalanych zostało 55 domów, a 99 podtopionych — informuje rzecznik gminy Patrycja Krupka. Najwięcej poszkodowanych osób jest w Zawadce, Nagawczynie i Gumniskach, w sumie ponad sto pięćdziesiąt.

Wstępnie straty tylko w mieniu gminnym oszacowano na ok. 8 mln złotych. Do tego dojdą szkody wyrządzone w gospodarstwach domowych, energetyce, gazownictwie, drogach powiatowych. Zalanych zostało ponad 1300 hektarów użytków rolnych.

— Takie chwile powinny w ludziach wyzwolić miłość do bliźniego i potrzebę niesienia pomocy — apelował w niedzielę w homilii biskup pomocniczy Diecezji Tarnowskiej Wiesław Lechowicz podczas mszy za powodzian odprawionej w Zawadce.

W Małopolsce podczas weekendu przy usuwaniu skutków powodzi pracowało blisko trzy tysiące strażaków. Najbardziej ucierpieli mieszkańcy Podhala, a także powiatu dąbrowskiego i szczucińskiego.

[srodtytul]Wiatr i woda[/srodtytul]

Mieszkańcom Małopolski po południu zamiast wody dał się jednak we znaki silny wiatr. W miejscowości Jabłonka w powiecie nowotarskim uszkodził dachy na czterech budynkach mieszkalnych i sześciu gospodarczych. W wyniku wichury nikt nie doznał obrażeń.

W kilku z tych budynków, wichura uszkodziła także konstrukcje dachów, w dwóch budynkach naruszone zostały ściany. - Nadzór budowlany ocenia na miejscu czy budynki nadają się do użytkowania - powiedział zastępca komendanta nowotarskiej straży pożarnej, Stanisław Galica.

[srodtytul]Prognozy niepokoją[/srodtytul]

— Stany alarmowe obowiązują w 12 miejscowościach — mówił rano w Sygnałach Dnia wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec. W niedzielę i w nocy strażacy oraz żołnierze walczyli o utrzymanie konstrukcji mostu kolejowego w Nysie. Z niepokojem obserwowane są wodowskazy na Nysie Kłodzkiej. Do ewakuacji przygotowani są mieszkańcy Lewina Brzeskiego. Stany alarmowe na rzekach przekroczone też zostały na Lubelszczyźnie, Mazowszu i Ziemi Lubuskiej.

W Podkarpackiem i w Małopolsce sytuacja powoli się stabilizuje. Choć w Małopolsce pojawiło się słońce, to krakowscy synoptycy IMGW ostrzegają, że jeszcze tego dnia przez region mogą przejść burze, lokalnie z gradem, podczas których opady deszczu wyniosą lokalnie do 30 litrów na metr kw., a wiatr osiągnie w porywach do 70 km/h.

Od rana alarm powodziowy odwołano w gminach: Bobowa w pow. gorlickim i Grybów w pow. nowosądeckim oraz w mieście Nowy Sącz. Pogotowia przeciwpowodziowe odwołano w gminach Limanowa i Tymbark w powiecie limanowskim.

Alarmy powodziowe obowiązują jeszcze w powiatach: Dąbrowa Tarnowska i Tarnów oraz w sołectwach Witów i Dzianisz w gm. Kościelisko (pow. tatrzański).

Pogotowia przeciwpowodziowe wciąż obowiązują: w powiecie brzeskim oraz w gminach: Brzeszcze (pow. oświęcimski), Chełmiec (pow. nowosądecki) i Gorlice (pow. gorlicki).

Woda z potoków i mniejszych rzek spływa do Wisły, która jako jedyna w regionie przekracza stan alarmowy - o 11 cm w Jawiszowicach. Stan ostrzegawczy przekroczony jest na Wiśle w Karsach - o 24 cm, na Białej w Koszycach Wielkich - o 1 cm i na Szreniawie w Biskupicach - o 6 cm.

Tam, gdzie sytuacja jest już stabilna, mieszkańcy robią porządki i szacują straty. Z niepokojem patrzą w niebo czy znów nie zanosi się na ulewy. Tymczasem synoptycy zapowiadają dalsze opady i burze na południu kraju. Pogoda ma się poprawić dopiero od środy.

[link=http://www.rp.pl/galeria/276815,1,326942.html" "target=_blank]Zobacz galerię zdjęć z zalanych województw[/link]

Powodzianie mogą liczyć na wypłatę do sześciu tysięcy złotych, ale gospodarstwa, którym woda całkowicie zniszczyła domy będą mogły występować o wyższą pomoc rządową. — Jak choćby mieszkańcy tego domu w Zawadzie z którego zostały tylko drewniane belki — obiecywał premier.

Pozostało 92% artykułu
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!
Wydarzenia
100 sztafet w Biegu po Nowe Życie ponownie dla donacji i transplantacji! 25. edycja pod patronatem honorowym Ministra Zdrowia Izabeli Leszczyny.
Wydarzenia
Marzyłem, aby nie przegrać
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Materiał Promocyjny
4 letnie festiwale dla fanów elektro i rapu - musisz tam być!