„Rzeczpospolita" jest patronem medialnym Kongresu „Finansowanie przedsiębiorstw w restrukturyzacji"
– Są dwie przyczyny, dla których Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) zajmuje się tematyką restrukturyzacji. Po pierwsze, od 30 lat, od powstania ARP, mierzyliśmy się z wyzwaniami restrukturyzacji. Przede wszystkim dotyczyło to gałęzi problemowych; trafiały do nas najczęściej spółki związane z grupą Skarbu Państwa, które wymagały szczególnego podejścia – powiedział r. pr. Paweł Kolczyński, wiceprezes ARP, otwierając Konferencję Naukową – Kongres Restrukturyzacyjny „Finansowanie przedsiębiorstw w restrukturyzacji". Organizatorem wydarzenia była Agencja Rozwoju Przemysłu, a patronat medialny nad konferencją objęła „Rzeczpospolita".
Paweł Kolczyński dodał, że ARP może się pochwalić pozytywnymi wynikami procesów restrukturyzacyjnych. – Aczkolwiek jest to działalność niewdzięczna. Jak każdy, kto zajmuje się restrukturyzacją, zdaję sobie sprawę, że to nie jest tylko kwestia prawna czy finansowa. To jest też bardzo często kwestia ludzka i znalezienie odpowiedniej ścieżki wyjścia z problemów, które dotyczą przedsiębiorstw w restrukturyzacji, jest bardzo trudne – podkreślił wiceprezes ARP.
30 lat doświadczenia
Paweł Kolczyński przypomniał, że na przestrzeni 30 lat działalności ARP wiele restrukturyzacji zakończyło się sukcesem, potwierdzonym następczą pozytywną notyfikacją Komisji Europejskiej.
– Wśród takich przykładów możemy wskazać restrukturyzację Przewozów Regionalnych, czyli POLREGIO, największego przewoźnika w Polsce świadczącego usługi przewozu kolejowego osób. A także Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych, gdzie spółka [znalazła się w kłopotach] w efekcie kryzysu z początku dekady i załamania, które w sposób szczególny przetoczyło się przez branżę budowlaną, infrastrukturalną – mówił Paweł Kolczyński.