Dlaczego właśnie teraz jest optymalny moment na realizację fuzji PKN Orlen i Grupy Lotos? Dlaczego krajową energetykę powinni zmieniać przede wszystkim mocni polscy gracze? Czy nowy koncern będzie skutecznie konkurował z największymi europejskimi graczami?
To tylko niektóre z zagadnień, jakie omawiali będą uczestnicy panelu „Fuzja Orlen–Lotos: nowy koncern multienergetyczny w kontekście wyzwań rynku", który odbędzie się 5 maja, podczas tegorocznej, majowej edycji Kongresu 590.
Mowa będzie o potencjale nowego podmiotu jako inwestora – i to nie tylko w Polsce. A jego powstanie, zdaniem inicjatorów tego projektu, jest także odpowiedzią na trendy związane z budową odpowiadających dzisiejszym potrzebom zintegrowanych łańcuchów wartości: wspólne portfolio produktowe oraz większe możliwości finansowe umożliwią realizację dużych, wymagających wielomiliardowych nakładów, projektów inwestycyjnych korzystnych dla polskiej gospodarki, natomiast optymalizacja zakupów oraz wspólnie prowadzonych działań logistycznych przyczyni się do wygenerowania znacznych oszczędności.
Nie bez znaczenia jest fakt, że budowa jednego, silnego koncernu multienergetycznego przyczyni się do wzmocnienia pozycji Polski nie tylko w regionie, ale także na świecie, wpływając zarówno na wzrost poziomu konkurencyjności polskich przedsiębiorstw, jak i na zapewnienie wyższego poziomu bezpieczeństwa energetycznego kraju.
O szansach i wyzwaniach związanych z fuzją Orlenu i Lotosu rozmawiać będą: Jacek Ciborski, ekspert w obszarze dyrektora wykonawczego ds. inwestycji kapitałowych PKN Orlen, Krzysztof Nowicki, wiceprezes ds. fuzji i przejęć Grupy Lotos, prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Krysiak, SGH, przewodniczący rady programowej Instytutu Myśli Schumana, oraz prof. Witold Modzelewski, radca prawny, doradca podatkowy, prezes Instytutu Studiów Podatkowych.