Szwecja idzie w ślady Finlandii i też chce do NATO

Wśród głównych sił politycznych królestwa Partia Socjaldemokratyczna ma największe wątpliwości co do porzucenia neutralności.

Publikacja: 15.05.2022 21:00

Premier Szwecji Magdalena Andersson

Premier Szwecji Magdalena Andersson

Foto: FREDRIK PERSSON / TT NEWS AGENCY / AFP

Jeszcze w listopadzie Margot Wallstrom, była wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, wieloletnia szefowa szwedzkiej dyplomacji i autorytet w sprawach międzynarodowych na lewicy, uważała, że neutralność, która uchroniła królestwo od wojen przez dwa wieki, powinna nadal być pielęgnowana.

Brutalna inwazja na Ukrainę, jaką zarządził Władimir Putin, kazała jej jednak zrewidować taką ocenę. Podobnie jak premier Magdalenie Andersson. W niedzielę wieczorem media w Sztokholmie spodziewały się, że obie bez trudu pociągną za sobą całą Partię Socjaldemokratyczną, która oficjalnie zrezygnuje z popierania polityki pozostawania kraju poza sojuszami wojskowymi. Kilka tygodni temu taki krok zrobił już lewicowy tabloid „Aftonbladet”, wpływowe medium wśród elektoratu socjaldemokratów.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Wojsko
Marek Kozubal: Jak tworzyć służbę Ojczyźnie?
Wojsko
Szymon Hołownia: Co najmniej 3 proc. PKB na obronność
Wojsko
Polska przygotowuje się do interwencji na Ukrainie? Jest komunikat wojska
Wojsko
Więzienna strzelnica do naprawy po ćwiczeniach WOT
Wojsko
Czy pokolenie Z nas obroni? Oto wyniki badania
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem