Aneta Wiewiórowska-Domagalska, pełnomocniczka ministra sprawiedliwości ds. ochrony praw konsumentów, poinformowała, że w ten piątek odbędzie się posiedzenie grupy roboczej (znajdą się w nim m.in przedstawiciele KNF, rzecznika finansowego, UOKiK, ZBP i stowarzyszeń konsumenckich), by rozmawiać na temat wzorca ugody dla frankowiczów i banków.
Do tej pory zawarto około 94 tys. ugód frankowych, z czego lwią cześć przed sądem polubownym przy KNF. Jednak liczba spraw frankowych w sądach sięga 190 tys. Najwięcej jest ich w Warszawie, w wydziale frankowym — 48 tys. (mimo, że w ostatnich miesiącach rozpatruje on rekordowo 5 tys. spraw miesięcznie). W praskim SO spraw frankowych jest 10 tys. To obciążenie przenosi się naturalnie na warszawski sąd apelacyjny, do którego trafia 40 proc. spraw frankowych z całej Polski. Sądy te w miarę możliwości kadrowych i budżetowych już zostały wzmocnione znaczną liczbą asystentów sędziego, co ma być kontynuowane.
Specjalne postępowanie dla frankowiczów
Tymczasem MS pracuje nad projektem ustawy o uproszczonym postępowaniu frankowym, w którym zarówno pozwy frankowiczów, jak i banków byłyby rozpatrywane łącznie. Sędziom i stronom ma pomóc przygotowana baza orzecznictwa TSUE w sprawach frankowych, a to ok. 180 orzeczeń, z wyeksponowanymi tezami z nich wynikającymi.
Jak wskazał minister Adama Bodnar, przy tych sprawach ma być wykorzystane także doświadczenie w TSUE prof. Marka Safiana, byłego sędziego Trybunału, a obecnie przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego.
AI przygotuje dla sędziów podpowiedzi w sprawach frankowych
MS zamierza też wdrożyć elektroniczne programy mogące "podpowiadać" sędziemu, o jakie sporne kwestie w danej sprawie chodzi, jak należałoby je rozstrzygnąć i uzasadnić. Na pierwszy ogień w tym przedsięwzięciu idą poznańskie sądy.