TK: Trzeba uregulować ustawowo stawki pełnomocników

Dopuszczalne jest przyjęcie innych zasad wypłaty pieniędzy za sprawy z urzędu niż za te z wyboru, ale nie ma podstaw do różnicowania ich wysokości – orzekł Trybunał Konstytucyjny w czwartek.

Publikacja: 21.04.2023 07:52

TK: Trzeba uregulować ustawowo stawki pełnomocników

Foto: Adobe Stock

TK rozpatrzył skargę o zbadanie konstytucyjności § 4 ust. 1 rozporządzenia ministra sprawiedliwości ws. ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego z urzędu (DzU z 2019 r., poz. 68) w zakresie, w jakim przewiduje ono te koszty na poziomie niższym niż minimalne opłaty za sprawy z wyboru. Pełnomocnik skarżącej argumentował, że zaskarżony przepis to źródło problemu konstytucyjnego, gdyż zezwala na różnicowanie tych stawek. Z kolei minister sprawiedliwości podnosił, że skarga jest bezzasadna, bo decyzję w sprawie skarżącej podjęto na podstawie § 8 tego rozporządzenia (który zresztą został uchylony wyrokiem TK ze środy).

Pozostało jeszcze 80% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Praca, Emerytury i renty
Nie wszyscy uprawnieni dostaną 13. emeryturę w tej samej wysokości. Od czego zależy kwota?
Prawo karne
Rośnie przestępczość obcokrajowców. Potrzebna nowa strategia
Zawody prawnicze
Państwo nie chce już płacić milionów komornikom za przymusową emeryturę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego