Sąd Okręgowy w Bydgoszczy uznał, że za wypłatę utraconego dochodu za wszystkie dni związane z naprawą auta odpowiedzialny jest ubezpieczyciel.
Utracone korzyści wynikające ze zwłoki w naprawie auta
Ubezpieczony ma prawo do swobodnego wyboru warsztatu samochodowego i czekania z zakupem niezbędnych do naprawy części, dopóki nie otrzyma pieniędzy z odszkodowania. Wcześniej nie musi posiadać pieniędzy na taki wydatek, a i nie ma pewności, że odszkodowanie zostanie mu wypłacone. Za utracone korzyści wynikające ze zwłoki w naprawie auta przez warsztat samochodowy ponosi odpowiedzialność firma ubezpieczeniowa.
Poszkodowana wskutek kolizji drogowej złożyła wniosek do ubezpieczyciela nie tylko o wypłatę odszkodowania za uszkodzone auto z polisy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, ale także za utracone korzyści, które mogłaby osiągnąć, gdyby nie doszło do uszkodzenia pojazdu. Samochód służył jej bowiem do prowadzenia działalności gospodarczej w postaci przewozów taksówkowych.
Przypomnijmy, że zgodnie z art. 361 § 2 kodeksu cywilnego pokrycie szkody ma zapewniać pełne odszkodowanie, a więc zarówno za poniesione straty, jak i za utracone korzyści. Nie może być jednak mowy o nieuzasadnionym wzbogaceniu poszkodowanego. Szkoda związana z utraconymi korzyściami polega na tym, że majątek poszkodowanego nie wzrósł tak, jak by się stało, gdyby nie nastąpiło zdarzenie, z którym połączona jest czyjaś odpowiedzialność.
Czytaj więcej
Szkoda osobowa z OC sprawcy to konsekwencja nieszczęśliwego wypadku, która obejmuje uszczerbek na ciele oraz urazy psychiczne u poszkodowanego. Jak ubiegać się o odszkodowanie ze szkody osobowej? Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku zaraz po zakończeniu procesu leczenia. Dokument należy sporządzić w formie pisemnej. Jakie załączniki są niezbędne?