W okresie pandemii Komisja Europejska zezwoliła krajom Unii na pomoc liniom lotniczym i firmom innych sektorów, aby przetrwały najtrudniejszy okres, w 2020 r. zaakceptowała jako zgodny z unijnymi przepisami program rządu Hiszpanii na zasilenie sumą 10 mld euro hiszpańskim firm.
Tani irlandzki przewoźnik Ryanair kwestionował to, składał pozwy na decyzje Brukseli, zakwestionował również hiszpański program pomocy w unijnym sądzie niższej instancji i przegrał w 2021. Odwołał się więc do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i znów przegrał, bo ten najwyższy organ odrzucił augmenty przewoźnika — pisze Reuter.
Czytaj więcej
Ryanair nie jest zainteresowany wejściem na rynek zorganizowanych wakacji, choć jego konkurent w Wielkiej Brytanii, easyJet Holidays, coraz lepiej sobie na nim radzi. Przewoźnik przyznaje, że jest zadowolony z podpisanych ostatnio umów z internetowymi biurami podróży.
„TSUE podtrzymuje decyzję Komisji Europejskiej zezwalającą na urwanie funduszu wspierania płynności finansowej w strategicznych przedsięwzięciach hiszpańskich. Wyjątkowy charakter i szczególną waga celów, jakim śluzy ten program pomocy, pozwalają na wyciągnięcie wniosku, że zachowano właściwą równowagę pomiędzy jego korzystnymi skutkami i niekorzystnymi skutkami dla rynku wewnętrznego, w związku z czym, leży to w interesie Unii Europejskiej” — orzekł sąd z Luksemburga.
Ryanair nie zgadza się z decyzja w sprawie pomocy liniom lotniczym
Ryanair poinformował, że przyjął do wiadomości to orzeczenie i stwierdził, że pion konkurencji UE musi jeszcze odzyskać pomoc publiczną przyznaną jego konkurentom w czasie pandemii. Przewoźnik dodał, że ta pomoc została odrzucona przez sąd niższej instancji, Trybunał Unii Europejskiej.